Jak social media wyznaczają modowe trendy?

Influencer marketing

Wszyscy doskonale wiemy, że media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram i YouTube mają ogromny wpływ na kształtowanie wielu branż. Wpływają także na modę, która zawdzięcza im mnóstwo wypromowanych trendów, np.: it girl, undone bun czy #instafashion. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że żadna inna gałąź rynku nie zmieniła się tak mocno pod ich wpływem, jak właśnie branża fashion. I choć social media są z nami od 15 lat – ich wpływ na modę praktycznie nie słabnie, a pojawiające się nowe platformy jeszcze mocniej wyznaczają kierunki fashion. Moda otworzyła się na użytkowników, zyskała również zupełnie nowe kanały inspiracji oraz influencerów. Ale czy social media wyznaczają trendy modowe?

Social media wczoraj i dziś 

Jeszcze niedawno branża mody pozostawała zamkniętym światem, do którego bardzo trudno było się dostać. Była zarezerwowana dla kolorowych magazynów, zamkniętych pokazów mody i top modelek. Te ostatnie, aby zostać zauważone przez domy mody, musiały budować swoją markę przez liczne współprace, kontrakty czy przesłuchania. Zdobywanie znajomości i system poleceń były wówczas niezawodną metodą, aby zostać ikoną mody i eksponować trendy wyznaczane przez przemysł modowy.

POLECAMY

W tym schemacie użytkownik był biernym odbiorcą narzucanych mu koncepcji. Pojawienie się mediów społecznościowych całkowicie przetasowało karty wpływów w tej branży, przekazując w ręce użytkowników narzędzie do samokreacji. 

Media społecznościowe wniosły do mody przede wszystkim możliwość szybkiego łączenia się w społeczności o podobnych zainteresowaniach, ale także stworzyły przestrzeń do rozmawiania i wchodzenia w interakcje. W tym przypadku ważną rolę odegrała także różnorodność, mnogość trendów, zróżnicowanie marek i influencerów. 

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy