Dołącz do czytelników
Brak wyników

Influencer marketing , Otwarty dostęp

30 lipca 2019

NR 11 (Lipiec 2019)

Społeczności dedykowane – alternatywa dla efektywnego influencer marketingu

0 26

Influencer marketing jest aktualnie postrzegany jako jedno z najskuteczniejszych narzędzi promocji i dotarcia do klientów. Jego prawie nieskazitelna opinia wynika przede wszystkim z wysokiej skuteczności. W czasach, w których liczba liderów opinii wspierających marki w działaniach promocyjnych realizowanych wśród fanów rośnie lawinowo, a media społecznościowe „tną zasięgi” organiczne, by „przekonać” do płatnych form reklamy, pojawia się miejsce na nowe narzędzie – influencerów bez twarzy, czyli społeczności dedykowane określonej tematyce.

Wykorzystać je można niemal we wszystkich działaniach, ponieważ w przeciwieństwie do klasycznych influencerów są pozbawione jakichkolwiek elementów, które mogą zachwiać ich prawidłowym i skutecznym odbiorem przez użytkowników. Być może właśnie teraz, po kilku latach panowania klasycznych liderów opinii, nadchodzi czas na nowe podejście do lokowania marek w wysokiej jakości contencie, dedykowanym grupie osób zainteresowanych danym tematem i pokazania, że przy odpowiednim wykorzystaniu treści i zaangażowania grup skupionych wokół określonej tematyki, da się skutecznie promować marki i bez dodatkowych inwestycji docierać do szerokiej rzeszy odbiorców. Jak zatem wykorzystać społeczności dedykowane do skutecznych działań online? 

Krótka historia społeczności dedykowanych

Przez lata, wraz z rozwojem internetu, pojawiały się różne formy prezentacji treści online, w tym również treści reklamowych. Od prostych serwisów informacyjnych, stron branżowych czy dedykowanych konkretnym organizacjom, użytkownicy sieci przeszli do multitematycznych portali, serwisów społecznościowych i blogów. Z czasem swoje miejsce zaznaczyli w nich również influencerzy, rozlewając swoje wpływy poza własne blogi i vlogi, wchodząc też w inne kanały. 

Równolegle z nimi powstawały społeczności skupione wokół określonej tematyki – np. kulinarnej, zdrowotnej, popularno-naukowej, lifestylowej czy związanej ze zwierzętami. To właśnie one mogą się obecnie pochwalić ogromnymi rzeszami fanów, którzy dołączyli do nich z własnej woli, od początku byli i nadal są w nich aktywni, nie tracą do nich zaufania, uważając je za rzetelne źródło informacji oraz wysokiej jakości contentu odpowiadającego ich oczekiwaniom. 
 

Największy wzrost ich liczby i popularności w Polsce przypada na ostatnie 3 lata, w których użytkownicy sieci – zmęczeni już trochę coraz większą liczbą nienaturalnych, a czasem nawet nachalnych reklam w kanałach klasycznych influencerów – dołączali do serwisów i profili w mediach społecznościowych, które nie kojarzą im się z żadnym konkretnym nazwiskiem, a jedynie z lubianą tematyką.

 

Mają oni bowiem poczucie, że kanały te tworzą sami (oni i podobni im ludzie), nikt nie narzuca im, jakie treści mają przyjmować, nie sugeruje wykorzystywania określonych produktów czy usług, a content, który otrzymują jest idealnie dopasowany. Iluzja wpływu na tematykę i jakość treści sprawia, że ich aktywność jest duża, a poziom zaufania do kanału wysoki. Wszystko to wpływa na to, że użytkownicy tak chętnie budują i angażują się w społeczności dedykowane, stając się w ten sposób jednocześnie współtwórcami i wiernymi ambasadorami influencerów bez twarzy. 


Społeczności tematyczne rozwiązaniem dla każdej marki

Dedykowane społeczności skupione wokół określonej tematyki nie są kojarzone z konkretną osobą, czyli z jej poglądami, zachowaniami, upodobaniami czy negatywnym nastawieniem do określonych brandów. Nie mają twarzy, co ułatwia im funkcjonowanie i sprawia, że w przypadku chęci prowadzenia działań promocyjnych przez markę można stworzyć odpowiednie skojarzenie i dostosować akcje do niemal każdego produktu, usługi czy marki. 

 

Tabela 1. Korzyści ze współpracy klasycznego influencera vs. społeczności tematycznej (influencera bez twarzy)
  Klasyczny
influencer
Społeczność
tematyczna
(influencer bez twarzy)
Wysoka skuteczność działań
Różne kanały komunikacji
Precyzyjna grupa odbiorców –
skupiona na określonej tematyce
 
Wysoka jakość contentu
Wysokie zasięgi
Wysoki współczynnik
udostępniania i innych reakcji
Naturalny product placement  
Możliwość interakcji z odbiorcą
Precyzyjna i jawna analityka  
Jasne zasady współpracy  
Konieczność posiadania powiązania
wizerunkowego z marką
w celu przeprowadzenia kampanii
 


W przypadku influencerów „twarzujących” swoim k...

Pełny artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników.

Załóż konto lub zaloguj się do portalu i czytaj materiały bez ograniczeń.
Czekają na Ciebie inspirujące treści dotyczące prowadzenia komunikacji i promocji w mediach społecznościowych.
Załóż konto Zaloguj się

Przypisy