Dołącz do czytelników
Brak wyników

Influencer marketing

17 października 2018

NR 7 (Październik 2018)

Data Driven Influencers, czyli jak kierować się danymi w rekomendacjach influencerskich

0 61

Rekomendacje mediowe powinny być zawsze tworzone w oparciu o dane. Jednak, co zrobić w sytuacji, gdy ich brakuje? Jak wobec takiego wyzwania należy wybierać infliencerów do kampanii?

Wszystkiemu winne są domy mediowe

Mówiąc o influencer marketingu, wiele tekstów zaczyna się od truizmu, że twórcy internetowi stali się nieodłącznym elementem rekomendacji. Co do tego w powszechnej opinii nie ma wątpliwości. Różnice zdań zaczynają się pojawiać później, kiedy jest mowa o tym, jak powinna wyglądać wzorowa akcja lub jak dobierać odpowiednie gwiazdy do kampanii. Wiele emocji budzi zwłaszcza etap rekomendacji. Często winą „za zepsucie rynku” obarczane są tutaj domy mediowe, którym zarzuca się opieranie się w rekomendacjach tylko na zasięgowych parametrach i stawianie na najpopularniejsze nazwiska kosztem dopasowania. Po raz kolejny okazuje się, że generalizowanie nie zawsze popłaca, bo to same domy mediowe są też często odpowiedzialne za stworzenie nowej jakości rekomendacji i narzędzi, które to ułatwiają. Zanim jednak dowiesz się, jak można mierzyć siłę wpływu influencerów, trochę akademickiej teorii.

Od autorytetu do doradcy

Zarówno o „tradycyjnych” celebrytach, jak i gwiazdach internetu możemy mówić jako o produktach (post)nowoczesności. Ich znaczenie w dzisiejszym świecie wynika bezpośrednio z przemian w polu eksperckości. Oto „świat autorytetów: przywódców, którzy wiedzą lepiej, i nauczycieli, którzy mówią, jak należy postąpić” zmienia się i zamiast tego mamy do czynienia ze światem, w którym „współistnieje zbyt wiele autorytetów, by którykolwiek z nich mógł liczyć na wyłączność, czy choćby na dłuższe zachowanie swojego statusu.”. Wpływ i znaczenie gwiazd wykorzystywanych w marketingu w większości przypadków nie wynika z ich formalno-instytucjonalnego umocowania, lecz jest rezultatem vox populi.  Taki stan rzeczy wiąże się także nierozerwalnie z rozwojem mediów, w których przeszliśmy ewolucję od jednostronnego masowego komunikatu (od nadawców typu telewizja, prasa radio) do ery internetu, gdzie Twórcą treści może być każdy użytkownik. 

O sile i znaczeniu danej gwiazdy decydują konsumenci. To oni tak naprawdę kreują ekspertów i pole znaczeń, w ramach którego funkcjonuje dany celebryta. To oni nieustannie weryfikują status każdej z gwiazd, aprobują zmiany w wizerunku czy ostatecznie zrzucają daną osobę z piedestału.

Popyt na doradców i ekspertów jest jednak wysoki. Żyjemy w świecie, który nieustannie narzuca nam refleksyjność. To, co i jak jemy, spędzamy wolny czas, kupujemy, wychowujemy dzieci, uwikłane jest w wielość możliwości, w ramach których każda osoba musi 
w mniej lub bardziej świadomy sposób wybrać jedną z dróg. Dlatego właśnie istnieje naturalna potrzeba ekspertów i doradców, którzy pomogą odnaleźć się nam we współczesnym świecie, nieustannie zmuszającym nas do wybierania z niezliczonej liczby opcji.

Jak mierzyć efektywność gwiazd?

Prace nad samym Influence Power Index zaczęły się w 2017 r., natomiast tematem badań celebrytów dom mediowy MediaCom zajmuje się od 2014 r. – to na podstawie tych doświadczeń powstała potrzeba budowy narzędzia, które w kompleksowy sposób zbada postrzeganie danej gwiazdy przez konsumentów i co ważniejsze – pozwoli na porównanie między sobą zarówno celebrytów „offlinowywch” znanych zarówno z tradycyjnych mediów, jak i tych działających głównie w internecie (chociaż obecnie różnica ta zaciera się coraz bardziej). Podstawą projektu jest przeprowadzone metodą CAWI kompleksowe badanie postrzegania celebrytów i influencerów, obejmujące niemal 400 nazwisk ocenianych na ok. 40 wymiarach. W badaniu wzięło udział blisko 30 tys. respondentów, a próba pod względem płci, wieku i wielkości miejscowości jest reprezentatywna dla populacji. 

To właśnie na podstawie konsumenckiej perspektywy skonstruowany został wskaźnik Influence Power Index, badający to trzecie pod względem wielkości medium w Polsce.

Influence Power Index, w skrócie IPI, opiera się na trzech głównych wskaźnikach, które pozwalają na bardzo dokładne porównywanie ze sobą poszczególnych gwiazd. Dostarcza on nie tylko wiedzę na temat postrzegania danego celebryty przez konsumentów, ale pozwala również na zmierzenie potencjału...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Masz już prenumeratę? Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.
Zaloguj się
Nie masz jeszcze prenumeraty? Nic straconego! Dołącz do grona stałych Czytelników już dziś i miej pewność, że żadne treści już Cię nie ominą.
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 drukowanych wydań magazynu Social Media Manager
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy