Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wideo marketing

30 lipca 2019

NR 11 (Lipiec 2019)

Jak tworzyć atrakcyjne wideo z poziomu smartfona – praktyczny poradnik od A do Z

0 24

Materiały wideo cieszą się ogromną popularnością w sieci, a ich rola w komunikacji będzie bez wątpienia zyskiwać na znaczeniu. Chcąc wykorzystać potencjał tego formatu, warto zapoznać się ze wskazówkami, jak to robić, by za pomocą podstawowego sprzętu tworzyć atrakcyjny (oglądany do końca) materiał, który skutecznie sprzedaje Twój produkt.

Przygotowanie do nagrywania

Stabilizacja ujęć

Wystrzegaj się filmowania z ręki. Zadbaj, aby ujęcia były jak najbardziej stabilne. Wystarczy zakupić najprostszy statyw za 50 zł. Nie musisz wydawać kilkuset złotych na półprofesjonalny sprzęt. Nie jest potrzebny Ci statyw z głowicą olejową. 

Do ujęć bardziej dynamicznych, w ruchu, warto rozważyć zakup tzw. gimbala – ten elektroniczny stabilizator sprawi, że nasze nagrania będą stabilne nawet podczas ruchu. Zaletą niektórych smartfonów jest posiadanie stabilizacji obiektywu. 

W przypadku, gdy nie będziesz posiadaczem gimbala, smartfon ze stabilizacją obiektywu będzie generował Ci bardziej stabilny obraz aniżeli podobny sprzęt bez takowej funkcji. Przy statycznych ujęciach, np. ze statywu, stabilizacja nie jest potrzebna.

Mikrofon (Audio)

Używaj możliwie jak najczęściej zewnętrznego mikrofonu. Wewnętrzny jest po pierwsze: gorszej jakości, a po drugie – przenosi wszystkie dźwięki z urządzenia. Upewnij się, że mikrofon jest zasłonięty i wystrzegaj się nagrywania podczas wiatru. 

Światło

 • Nie filmuj podczas słabego oświetlenia.
 • Najpierw oświetl siebie, potem (w ramach możliwości) tło.
 • Skorzystaj ze światła zastanego, np. dobrze oświetlonego pomieszczenia w ciągu dnia. 

TIP: Najlepiej sprawdza się to podczas krótkich nagrań. Światło dzienne może dynamicznie i drastycznie się zmieniać, co nie jest pożądane w naszych produkcjach. Jeśli brakuje Ci budżetu, użyj wszelkich maści lamp biurkowych, oświetlenia pokoju, innych lamp. 
TIP: Najlepiej aby miały taką samą temperaturę barwową.

Nagrywanie aparatem
Poniżej podaję najważniejsze aspekty nagrywania smartfonem.

 • Warto rozważyć włączenie trybu samolotowego.
 • Nagrywaj tylnym aparatem – jest po prostu lepszy.
 • Horyzontalne nagrania mają większy potencjał podczas edycji wideo i są bardziej elastyczne. Z nagrania horyzontalnego z łatwością zrobisz nagranie wertykalne.
 • Jeśli masz możliwość nagrania wideo za pomocą ustawień manualnych, warto z tego skorzystać. Ustawienia automatyczne mogą powodować zmianę ekspozycji oraz ostrości naszych nagrań. Unikaj tego.
 • Dobierz możliwie jak najlepsze tło/pomieszczenie. Nie idź na łatwiznę. 
 • Przed nagrywaniem sprawdź:
     –  poziom naładowania baterii,
     –  poziom nagrywania audio z mikrofonu,
     –  wolne miejsce do nagrywania materiału w pamięci telefonu,
     –  ekspozycję nagrania oraz jego ostrość.

Przegląd sprzętu

Stabilizacja – Statyw

Wystarczy, że zakupisz zwykły statyw foto – tripod (rys. 1), a do tego klamrę na telefon, która jest wkręcana do statywu. Koszt to zaledwie kilka złotych. Taki zestaw sprawi, że nie musisz się obawiać o swój telefon. Ujęcia będą stabilne, a sprzęt bezpieczny.
 

Rys. 1. Statyw typu tripod. Źródło: camrock.plGimbal

Stabilizator elektroniczny, który pozwoli Ci na stabilne ujęcia nawet w ruchu. Zakup takiego stabilizatora to wydatek od 300 zł wzwyż. Jego dodatkowe funkcje, takie jak śledzenie obiektu czy panoramowanie, na pewno wzbogacą nasz materiał (rys. 2). 
 

Rys. 2. Gimbal dla smartfonów. Źródło: bhphotovideo.com


 

Audio – Mikrofon

Na samym początku opiszę Ci dwie kategorie mikrofonów, które mają szerokie zastosowanie podczas nagrywania smartfonem. 

Są to mikrofony kierunkowe oraz krawatowe.

Mikrofony kierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwolą Ci na nagranie dźwięku z określonego punktu, na który kierujesz swoją uwagę. Dźwięki z przodu mikrofonu będą wyraźne i donośne, natomiast wszystko, co będzie źródłem dźwięku z tyłu mikrofonu, nagra się wytłumione. Mikrofonów kierunkowych warto używać podczas np.:

 • vlogów z życia codziennego firmy,
 • przedstawienia procesu produkcji produktu.

Polecany mikrofon kierunkowy to Rode VideoMic ME (rys. 3) oraz Boya BY-MM1 (rys. 4).
 

Rys. 3. Mikrofon kierunkowy dla telefonów Rode VideoMic ME. Koszt około 200 zł. Źródło: uptone.pl

 

Rys. 4. Mikrofon kierunkowy Boya BY-MM1. Koszt około 130 zł. Źródło: sklepwideo.pl


Mikrofonów krawatowych używamy, aby nasze słowa były wyraźne. Redukują one dźwięki z otoczenia, ponieważ są zazwyczaj wpinane blisko naszej twarzy. To Twoje słowa będą motywem głównym nagrania. Mikrofony te są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można jest łatwo ukryć. Mają zastosowanie np. podczas: wywiadów, nagrań opowiadających o usługach firmy, robienia wszelkiego rodzajów filmów, w których priorytetem jest monolog/dialog.

Polecany sprzęt do tego typu zastosowań to mikrofon Boya BY-M1 (rys. 5) oraz RODE smartLav+ (rys. 6).
 

Rys. 5. Mikrofon krawatowy Boya BY-M1. Koszt około 60 zł.
Źródło: boya-mic.com

 

Rys. 6. Mikrofon krawatowy RODE smartLav+. Koszt ok. 200 zł.
Źródło: rode.com


Oświetlenie

Dodatkowe oświetlenie przyda Ci się w sytuacji, gdy chcesz mieć większą kontrolę nad warunkami do nagrywania, a dodatkowo chcesz podnieść jakość swoich nagrań. Przedstawię Ci dwie kategorie oświetlenia (mobilne i statyczne) oraz dwa typy oświetlenia (softbox i lampa LED).

Na rynku znajdziesz wiele małych i mobilnych lamp LED dedykowanych dla smartfonów. Potraktuj je jednak jako gadżet. Nie dadzą nam one dobrego efektu. Jedyną godną alternatywą dla mobilnych lamp LED jest produkt Aputure Amaran AL-M9 (...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Masz już prenumeratę? Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.
Zaloguj się
Nie masz jeszcze prenumeraty? Nic straconego! Dołącz do grona stałych Czytelników już dziś i miej pewność, że żadne treści już Cię nie ominą.
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 5 drukowanych wydań magazynu Social Media Manager
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy