Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wideo marketing

30 lipca 2019

NR 11 (Lipiec 2019)

Jak tworzyć atrakcyjne wideo z poziomu smartfona – praktyczny poradnik od A do Z

0 1393

Materiały wideo cieszą się ogromną popularnością w sieci, a ich rola w komunikacji będzie bez wątpienia zyskiwać na znaczeniu. Chcąc wykorzystać potencjał tego formatu, warto zapoznać się ze wskazówkami, jak to robić, by za pomocą podstawowego sprzętu tworzyć atrakcyjny (oglądany do końca) materiał, który skutecznie sprzedaje Twój produkt.

Przygotowanie do nagrywania

Stabilizacja ujęć

POLECAMY

Wystrzegaj się filmowania z ręki. Zadbaj, aby ujęcia były jak najbardziej stabilne. Wystarczy zakupić najprostszy statyw za 50 zł. Nie musisz wydawać kilkuset złotych na półprofesjonalny sprzęt. Nie jest potrzebny Ci statyw z głowicą olejową. 

Do ujęć bardziej dynamicznych, w ruchu, warto rozważyć zakup tzw. gimbala – ten elektroniczny stabilizator sprawi, że nasze nagrania będą stabilne nawet podczas ruchu. Zaletą niektórych smartfonów jest posiadanie stabilizacji obiektywu. 

W przypadku, gdy nie będziesz posiadaczem gimbala, smartfon ze stabilizacją obiektywu będzie generował Ci bardziej stabilny obraz aniżeli podobny sprzęt bez takowej funkcji. Przy statycznych ujęciach, np. ze statywu, stabilizacja nie jest potrzebna.

Mikrofon (Audio)

Używaj możliwie jak najczęściej zewnętrznego mikrofonu. Wewnętrzny jest po pierwsze: gorszej jakości, a po drugie – przenosi wszystkie dźwięki z urządzenia. Upewnij się, że mikrofon jest zasłonięty i wystrzegaj się nagrywania podczas wiatru. 

Światło

 • Nie filmuj podczas słabego oświetlenia.
 • Najpierw oświetl siebie, potem (w ramach możliwości) tło.
 • Skorzystaj ze światła zastanego, np. dobrze oświetlonego pomieszczenia w ciągu dnia. 

TIP: Najlepiej sprawdza się to podczas krótkich nagrań. Światło dzienne może dynamicznie i drastycznie się zmieniać, co nie jest pożądane w naszych produkcjach. Jeśli brakuje Ci budżetu, użyj wszelkich maści lamp biurkowych, oświetlenia pokoju, innych lamp. 
TIP: Najlepiej aby miały taką samą temperaturę barwową.

Nagrywanie aparatem
Poniżej podaję najważniejsze aspekty nagrywania smartfonem.

 • Warto rozważyć włączenie trybu samolotowego.
 • Nagrywaj tylnym aparatem – jest po prostu lepszy.
 • Horyzontalne nagrania mają większy potencjał podczas edycji wideo i są bardziej elastyczne. Z nagrania horyzontalnego z łatwością zrobisz nagranie wertykalne.
 • Jeśli masz możliwość nagrania wideo za pomocą ustawień manualnych, warto z tego skorzystać. Ustawienia automatyczne mogą powodować zmianę ekspozycji oraz ostrości naszych nagrań. Unikaj tego.
 • Dobierz możliwie jak najlepsze tło/pomieszczenie. Nie idź na łatwiznę. 
 • Przed nagrywaniem sprawdź:
     –  poziom naładowania baterii,
     –  poziom nagrywania audio z mikrofonu,
     –  wolne miejsce do nagrywania materiału w pamięci telefonu,
     –  ekspozycję nagrania oraz jego ostrość.

Przegląd sprzętu

Stabilizacja – Statyw

Wystarczy, że zakupisz zwykły statyw foto – tripod (rys. 1), a do tego klamrę na telefon, która jest wkręcana do statywu. Koszt to zaledwie kilka złotych. Taki zestaw sprawi, że nie musisz się obawiać o swój telefon. Ujęcia będą stabilne, a sprzęt bezpieczny.
 

Rys. 1. Statyw typu tripod. Źródło: camrock.plGimbal

Stabilizator elektroniczny, który pozwoli Ci na stabilne ujęcia nawet w ruchu. Zakup takiego stabilizatora to wydatek od 300 zł wzwyż. Jego dodatkowe funkcje, takie jak śledzenie obiektu czy panoramowanie, na pewno wzbogacą nasz materiał (rys. 2). 
 

Rys. 2. Gimbal dla smartfonów. Źródło: bhphotovideo.com


 

Audio – Mikrofon

Na samym początku opiszę Ci dwie kategorie mikrofonów, które mają szerokie zastosowanie podczas nagrywania smartfonem. 

Są to mikrofony kierunkowe oraz krawatowe.

Mikrofony kierunkowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwolą Ci na nagranie dźwięku z określonego punktu, na który kierujesz swoją uwagę. Dźwięki z przodu mikrofonu będą wyraźne i donośne, natomiast wszystko, co będzie źródłem dźwięku z tyłu mikrofonu, nagra się wytłumione. Mikrofonów kierunkowych warto używać podczas np.:

 • vlogów z życia codziennego firmy,
 • przedstawienia procesu produkcji produktu.

Polecany mikrofon kierunkowy to Rode VideoMic ME (rys. 3) oraz Boya BY-MM1 (rys. 4).
 

Rys. 3. Mikrofon kierunkowy dla telefonów Rode VideoMic ME. Koszt około 200 zł. Źródło: uptone.pl

 

Rys. 4. Mikrofon kierunkowy Boya BY-MM1. Koszt około 130 zł. Źródło: sklepwideo.pl


Mikrofonów krawatowych używamy, aby nasze słowa były wyraźne. Redukują one dźwięki z otoczenia, ponieważ są zazwyczaj wpinane blisko naszej twarzy. To Twoje słowa będą motywem głównym nagrania. Mikrofony te są niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można jest łatwo ukryć. Mają zastosowanie np. podczas: wywiadów, nagrań opowiadających o usługach firmy, robienia wszelkiego rodzajów filmów, w których priorytetem jest monolog/dialog.

Polecany sprzęt do tego typu zastosowań to mikrofon Boya BY-M1 (rys. 5) oraz RODE smartLav+ (rys. 6).
 

Rys. 5. Mikrofon krawatowy Boya BY-M1. Koszt około 60 zł.
Źródło: boya-mic.com

 

Rys. 6. Mikrofon krawatowy RODE smartLav+. Koszt ok. 200 zł.
Źródło: rode.com


Oświetlenie

Dodatkowe oświetlenie przyda Ci się w sytuacji, gdy chcesz mieć większą kontrolę nad warunkami do nagrywania, a dodatkowo chcesz podnieść jakość swoich nagrań. Przedstawię Ci dwie kategorie oświetlenia (mobilne i statyczne) oraz dwa typy oświetlenia (softbox i lampa LED).

Na rynku znajdziesz wiele małych i mobilnych lamp LED dedykowanych dla smartfonów. Potraktuj je jednak jako gadżet. Nie dadzą nam one dobrego efektu. Jedyną godną alternatywą dla mobilnych lamp LED jest produkt Aputure Amaran AL-M9 (rysunek 7). To świetny produkt, jeśli połączymy go w umiejętny sposób z naszym telefonem. 
 

Rys. 7. L ampa LED Aputure Amaran AL-M9. Koszt około 220 zł.
Źródło: aputure.com


Pewnie w Twojej głowie narodziło się pytanie: w jaki sposób umiejętnie połączyć telefon, lampę LED i np. mikrofon? Z pomocą przyjdzie nam grip, który połączy nam w kompaktowy sposób wszystkie te rzeczy. Polecanym produktem jest Ulanzi U-Rig Pro (rys. 8).
Przejdźmy teraz do lamp statycznych. Tutaj omówię dwa typy oświetlenia. Należy nadmienić, że jest to oświetlenie do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie będziemy nagrywać materiał. O mobilności możesz zapomnieć.
 

Rys. 8. Grip Ulanzi U-Rig Pro. Koszt około 100 zł.
Źródło: ulanzi.com


Softboxy to najtańsza opcja, aby oświetlić postać oraz pomieszczenie w odpowiedni sposób. Koszt jednej lampy w zależności od mocy oraz liczby żarówek to przedział 80–170 zł. Podałem tutaj cenę, która zawiera statyw oświetleniowy dla lamp. Zalety softboxów to: cena, duża moc, zaś wady to: generowanie ciepła, mała mobilność.
 

Rys. 9. Lampa typu softbox. Źródło: fovitec.com


Lampy LED to droższa alternatywa. Od razu wspomnę: nie kupuj tanich lamp LED. Generują one dziwne barwy na twarzach. Dominuje na nich kolor zieleni albo różu. Polecę tutaj lampę LED Yongnuo YN-300 (rys. 10). Do lampy LED musisz jednak dokupić jeszcze statyw oświetleniowy oraz baterię bądź zasilacz. Zestaw będzie kosztował Cię ok. 400 zł.
 

Rys. 10. Lampa LED Yongnuo YN-300. Koszt około 250 zł.
Źródło: yongnuo.com


Ile lamp potrzeba do oświetlenia postaci oraz pomieszczenia? Przedstawię Ci model oświetlania w trzech scenariuszach. Poniższa infografika (rys. 11) zobrazuje Ci, w jaki sposób najlepiej rozstawić oświetlenie.
 

Rys. 11. Podstawowe modele oświetlenia postaci.
Źródło: Opracowaniewłasne Bartosz Bartczak


A – jedno światło, które ustawiasz centralnie na przeciwko głównej postaci.
B – dwa światła ustawione pod kątem 45 stopni do osoby bądź obiektu.
C – trzy światła. Najlepszy i najczęściej wybierany model oświetlania tzw. oświetlenie trzypunktowe.    
a – światło kluczowe – świeci najmocniej,
b – światło wypełniające – święci maksymalnie na 70% mocy w porównaniu z mocą światła kluczowego
c – światło konturowe – pozwala nam „odciąć” postać od tła.  

Najlepszy i najczęściej wykorzystywany jest model oświetlenia trzypunktowego. Korzystaj z niego, jeśli pozwoli Ci na to budżet. W przypadku mniejszego budżetu kieruj się do punktu B albo A.

Wybór lokacji do nagrania

Nie pozwól, aby miejsce do nagrywania było przypadkowe. 
Poniżej przedstawię Ci checklistę wyboru dobrego miejsca do nagrywania.

 • Dobrze oświetlone.
 • Minimalne szumy otoczenia.
 • Prezentacja przedmiotów kojarzonych z marką. Jako motyw główny bądź dodatek w tle.
 • Minimum rozpraszaczy.
 • Maksymalnie estetyczne.

Nagrywanie do telefonu

 • Ustaw telefon na wysokości oczu.
 • Patrz w obiektyw.
 • Zacznij po 3 sekundach od wciśnięcia nagrywania bądź ustabilizowania prawidłowej pozycji.
 • Nie kończ od razu nagrywania. Zachowaj swoją postawę jeszcze przez chwilę.
 • Oznaczaj dobre fragmenty nagrania np. przez klaśnięcie. Przyśpieszy Ci to proces wyboru dobrych scen oraz edycję materiału.

Kadrowanie
Dobre kadrowanie to rzecz, która odróżni Cię od amatorów. Z tej sekcji dowiesz się czego unikać oraz jakie zasady stosować podczas nagrywania wideo telefonem i nie tylko. Te zasady są uniwersalne w świecie filmów.

Dopilnuj, aby nagrania posiadały prosty horyzont, równoległy do górnej i dolnej granicy kadru. Unikaj elementów w tle, które mogą odwrócić uwagę odbiorcy. Reguła trójpodziału to prawdziwa klasyka filmu. Kadr podzielony jest na dziewięć prostokątów, przecinają go po dwie linie w poziomie i pionie. To na przecięciu tych linii tworzą się tzw. mocne punkty obrazu (rys. 12). Jeśli umieścisz w którymś z tych punktów obiekt, to kompozycja niemal zawsze będzie poprawna. 
 

R ys. 12. Reguła p rawidłowej kompozycji kadru. Reguła trójpodziału.
Źródło: opracowanie własne Bartosz Bartczak


Gdy filmujesz postać, zwróć uwagę, czy nie „obcinasz” jej stóp bądź głowy. Piszę tutaj o przypadku, gdy chcesz przedstawić całą postać. Bardzo często kadry wykonywane są w postaci portretów. W tym modelu warto posłużyć się zasadą trójpodziału. Warto stosować naprzemiennie takie kadry, aby materiał był ciekawszy.  Koniec końców, zawsze zostaw sobie zapas podczas kadrowania. Jeśli sfilmujesz coś z marginesem bezpieczeństwa, to zawsze można to poprawić podczas edycji wideo np. przybliżyć, przesunąć kadr. Jeżeli utniesz coś już podczas filmowania, to – niestety – będzie to efekt nieodwracalny. To tylko garść porad odnośnie do kadrowania, ale na tyle dużo, że pozwolą Ci tworzyć poprawne i ciekawe kompozycje. Opanuj podstawy, aby potem świadomie przejść do innych zasad kadrowania. 

Przydatne aplikacje

Z tej sekcji poznasz szereg...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy