Prawdopodobnie każdy marketer spotkał się z generującymi duże zasięgi celebrytami internetowymi – twórcami, których śledzą miliony osób. Dzięki ich zaangażowaniu, wartościowym treściom i mierzalnym efektom współprac sam influencer marketing z chwilowego trendu przerodził się w standardowe działania reklamowe marek.
Jednorazowa współpraca z największymi twórcami często wiąże się z dużymi budżetami, które trzeba na nią przeznaczyć. Z kolei długofalowe kooperacje nie zawsze idą w parze z chęcią marek do związania się komercyjnie z danym twórcą na kilka lub kilkanaście miesięcy. Odpowiedzią na potrzeby tych brandów są właśnie mniejsi twórcy. Kim właściwie są mikroinfluencerzy oraz jak rozpocząć z nimi współpracę?
Mikroinfluencer – kto to taki?
Nie istnieje jedna, uniwersalna definicja mikroinfluencera, gdyż w dużej mierze zależy ona od platformy, na której konkretni twórcy publikują swój content. W przypadku polskiego rynku możemy założyć, że są to osoby, które mają od 10 000 do 100 000 obserwujących na YouTube, Facebooku, Instagramie czy TikToku.
Obecnie mikroinfluencerem może zostać właściwie każdy, kto posiada odpowiedni sprzęt, aktywne konto na portalu społecznościowym oraz jest autentyczny w swoim przekazie i tworzy content, który przyciąga publikę, czyli potencjalnych odbiorców marki tak dobrze, że zostaną oni z nim na dłużej.
Mniejsi twórcy – eksperci w swojej dziedzinie
Za mikrotwórców uważa się m.in. blogerów kulinarnych, podróżników, artystów lub makijażowych „freaków”. Takie osoby są ekspertami skupionymi na swoich niszach tematycznych. Przez to zgromadzona przez nich widownia czynnie uczestniczy w ich pasji, a nowi followersi mogą ła...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
- Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
- Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
- Dostęp do czasopisma w wersji online
- ...i wiele więcej!