Dołącz do czytelników
Brak wyników

Reklama w social mediach

6 maja 2019

NR 10 (Kwiecień 2019)

Analiza ścieżki zakupowej użytkownika. Formaty, komunikacja oraz analiza skuteczności kampanii na Facebooku

0 1213

W obliczu szerokiego wyboru dostępnych opcji reklamowych na Facebooku nawet doświadczony marketingowiec może mieć dylemat, na które z nich postawić. Podjęcie decyzji ułatwi odpowiedź na dwa kluczowe pytania – „Na jakim etapie ścieżki zakupowej znajduje się użytkownik?” oraz „Jaki cel na tym etapie powinna spełnić nasza kampania?”. Dopiero odpowiadając na te dwa pytania, jesteśmy w stanie zaplanować i przeprowadzić skuteczną kampanię marketingową z komunikacją dopasowaną do ścieżki użytkownika.

Strategia digitalowa a Facebook

Istnieje wiele strategii marketingowych, jednakże prawie wszystkie z nich sprowadzają się do tzw. lejka konwersji. Jedną z najpopularniejszych do pewnego czasu była strategia AIDA. 

POLECAMY

 

Rys. 1. Model AIDA. Opracowanie własneZgodnie z podejściem AIDA przekaz reklamowy i strategia marketingowa powinny być oparte na czterech etapach:

 • zwrócenie uwagi odbiorcy (awareness),
 • zainteresowanie (interest),
 • wzbudzenie chęci zakupu i posiadania (desire),
 • działania (action).

Minusem strategii AIDA jest tylko to, że w jej centrum jest markai produkt. Jednakże jeżeli zastanowimy się nad tym, w jaki sposób konsumenci funkcjonują, to tak naprawdę dojdziemy do wniosku, że patrzą na komunikację marki przez pryzmat swoich potrzeb. Dlatego w miejsce strategii AIDA na przełomie roku 2013 przychodzi strategia See-Think-Do-Care opracowana przez Avinash Kausik. 

Czym powyższa strategia różni się od strategii AIDA? Opiera ona swoje założenia na potrzebach klienta.
 

Rys. 2. Model SEE-THINK-DO-CARE (Opracowanie własne)

 

 • See – szeroka grupa, która może być zainteresowana naszym produktem/marką i chętnie zobaczy reklamę.
 • Think – użytkownik, który wyraża intencję zakupową produktu.
 • Do – użytkownik, który chętnie kupi nasz produkt.
 • Care – obecni klienci, o których warto dbać.

Strategia See-Think-Do-Care jest bardzo podobna do strategii AIDA –  również bazuje na lejku konwersji, chociaż w tym przypadku wszystko skupia się na intencji użytkownika. 

Gdzie w tym wszystkim jest Facebook? Możliwości reklamowe na Facebooku również są oparte na podobnym lejku konwersji, a dzięki precyzyjnym możliwościom targetowania można trafić z naszą reklamą do użytkownika, który jest na określonym etapie ścieżki zakupowej (See lub Think lub Do).

 

Rys. 3. Fazy kampanii w ekosystemie Facebooka (Opracowanie własne)

 

Możliwości reklamowe w ekosystemie Facebooka

Jakie możliwości reklamowe ma Facebook na każdym z tych etapów? 

 

Rys. 4. Cele reklamowe w ekosystemie Facebooka
(Screen z panelu FB)


Przy każdym z tych celów możemy wykorzystywać określone formaty reklamowe i dostosować naszą komunikację do etapu, na którym znajduje się użytkownik. 

Awareness

Na etapie budowania świadomości produktu/marki chcemy trafić do użytkowników, którzy mogą być potencjalnie zainteresowani naszym produktem. Należy tutaj pamiętać, że kampania budująca świadomość nie sprzedaje naszych produktów w sposób bezpośredni, lecz pozyskuje użytkowników, których będziemy przemieszczać do dołu lejka konwersji z fazy Awareness, przez Consideration, aż do etapu Conversion. Naszym celem na tym etapie jest dotarcie z reklamą do jak największego grona odbiorców, jednocześnie musimy zainteresować użytkownika i wyróżnić się na tle konkurencji. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

 1. Poznaj swoich odbiorców, dowiedz się, co jest dla nich ważne i dopasuj komunikację do grupy docelowej. Grupę docelową pomoże Ci poznać narzędzie Audience Insight  (//bit.ly/audienceInsight). Następnie swoją komunikację musisz opierać na zainteresowaniach grupy docelowej. 
 2. Wzbudź uwagę – użyj przyciągających wzrok obrazów i filmów, aby reklama została zauważona. Według badań własnych, średni czas spędzony na poście przez użytkownika na urządzeniach mobilnych wynosi tylko 1,5 s, z kolei na desktopie tylko ok. 2 s,dlatego właśnie tak bardzo ważne jest wzbudzenie uwagi. 
 3. Komunikacja powinna być prosta, tak by odbiorca nie rozpraszał się.
 4. Przygotuj copy, które wzbudzi zainteresowanie i będzie dopasowane do grupy docelowej.
 5. Przeprowadzaj jak najwięcej testów A/B, by móc określić, która komunikacja sprawdza się najlepiej, np. przetestuj:
 • pokazanie produktu A vs produkt B,
 • pokazanie na kreacji pojedynczego produktu vs kilku,
 • copy,
 • kolory tła na kreacji lub kreacje o ciemnych kolorach vs jasne.

Jak wynika z mojego doświadczenia, najczęściej najlepszym rozwiązaniem w przypadku kampanii budującej świadomość jest wykorzystanie materiałów wideo. 

Dzięki wideo jesteśmy w stanie przekazać kluczową informację o naszym produkcie lub marce w ciekawy dla odbiorcy sposób. Pamiętajmy też, że konsumpcja internetu jako takiego „audiowizualizuje się”, a Facebook bardzo stara się uczestniczyć w tym trendzie. 
 

Wskazówka

Warto, abyś pamiętał o kilku ważnych aspektach dotyczących materiałów wideo na Facebooku, a mianowicie:

 • zoptymalizuj materiał wideo pod kątem urządzeń mobilnych (ze względu na fakt, że 75% użytkowników Facebooka korzysta głównie z urządzeń mobilnych1),
 • zaplanuj wyciszenie wideo przy starcie,
 • pokaż markę lub produkt w ciągu pierwszych 2–3 s, w tym na miniaturze wideo,
 • przyciągnij uwagę materiałem wideo w ciągu pierwszych 3 s. 

W jaki sposób dowiemy się, że kampania sprawdza się dobrze i komunikacja jest dopasowana do grupy odbiorców? Warto zwrócić uwagę na następujące wskaźniki:

 • Szacowany wzrost wskaźnika zapamiętania reklamy – to wskaźnik liczby osób, które według szacunków Facebooka będą pamiętały reklamę w ciągu dwóch dni od jej obejrzenia. Im większa wartość wskaźnika, tym lepiej. 
 • Koszt szacowanego wzrostu wskaźnika zapamiętania reklamy – to średni koszt za rzeczywistą osobę, która według szacunków Facebooka odpowie twierdząco na pytanie, czy pamięta reklamę. Im niższa wartość, tym lepiej. 

 

Case study komunikacji z celem Awareness firmy Petit Batea z wykorzystaniem wideo –  //bit.ly/PetitBetea


Consideration

Żeby uzyskać synergię wszystkich etapów komunikacji lejka konwersji, najlepiej w działaniach w fazie Consideration wykorzystywać remarketing do użytkowników z fazy Awareness (np. remarketing do użytkowników, którzy obejrzeli 10 s naszego wideo z poprzedniej fazy kampanii), w ten właśnie sposób przeniesiemy użytkownika do środka naszego lejka konwersji. Kampanie z fazy Consideration mają na celu zachęcenie do wywołania bezpośredniej reakcji na naszą reklamę, np. do przejścia na naszą witrynę, pobrania aplikacji lub pozostawienie leada kontaktowego. W przypadku tej fazy możemy wykorzystać takie formaty jak obraz, wideo, karuzela, slideshow i nawet reklamy kolekcji. 

W zależności od celu kampanii w fazie Consideration format reklamy jest do wyboru, jednakże w połączeniu z odpowiednią komunikacją najlepiej mogą sprawdzać się:

 • w kampaniach mających na celu pozyskanie ruchu – obraz lub wideo, 
 • w przypadku kampanii pod instalację aplikacji dodatkowo karuzela,
 • w kampaniach pod zaangażowanie – obraz, wideo oraz pokaz slajdów,
 • w kampaniach pod generowanie leadów – format karuzelowy,
 • w przypadkach kampanii pod wiadomości – format wideo oraz karuzela.

Dobrym rozwiązaniem jest, tak jak w przypadku fazy Awareness, testowanie różnych formatów reklamowych, ale pamiętaj też o miksie formatów (obrazach oraz wideo) w jednej kampanii. Skutkuje to lepszą realizacją celów niż w przypadku osobno wideo i statycznego obrazu.
 
W case study „Create to Convert”  (//bit.ly/CreateToConvert) Facebook opisuje, w jaki sposób miks formatów doprowadził do wzrostu wyników kampanii o 17% w stosunku do wykorzystania samego obrazu.

 

Tabela 1. Formaty reklamowe w ekosystemie Facebooka

 

Wskazówka

Jak powinna wyglądać komunikacja w przypadku kampanii na etapie Consideration? Oto kilka wskazówek:

 • Pokaż zalety danego produktu w atrakcyjny sposób.
 • Podaj informację, czego może spodziewać się użytkownik po przejściu na stronę docelową lub dokonaniu innej akcji w zależności od celu kampanii.
 • Dodaj w klikanych elementach i copy reklamy wezwanie do działania – „Dowiedz się więcej”, „Pobierz teraz” itp.
 • Pamiętaj o tekści...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy