Dołącz do czytelników
Brak wyników

Instagram

24 lutego 2020

NR 14 (Luty 2020)

#instatools – z jakich narzędzi korzystać, aby odnieść sukces

0 922

Wiele marek traktuje Instagram jako narzędzie biznesowe do osiągania różnych celów. Niektóre działania mające doprowadzić do poprawy wizerunku czy zwiększenia sprzedaży można sobie nieco ułatwić. Wystarczy sporządzić listę przydatnych aplikacji, które w wielu przypadkach pozwolą zaoszczędzić czas i pieniądze, ale przede wszystkim sprawią, że instagramowy profil będzie oryginalny oraz estetyczny. 
Z jakich mniej lub bardziej znanych aplikacji warto korzystać?

#zdjęcia

Aplikacji do obróbki zdjęć mamy mnóstwo. Większość z nich jest bardzo rozbudowa. Oferują one podstawowe i zaawansowane funkcje. Kilka z nich można nawet wykorzystać do zabicia brzydkiej prawdy w imię pięknej ułudy. Zatem którym narzędziom warto dokładnie się przyjrzeć?
VSCO – to zdecydowanie jedna z najczęściej wykorzystywanych aplikacji do obróbki zdjęć. W tym przypadku dobrze zdecydować się na wersję płatną. W zamian otrzymamy sporo filtrów i innych przydatnych funkcji, dzięki którym zmienimy balans bieli, kontrast czy ostrość zdjęcia. Gotową fotografię można upublicznić albo zapisać w galerii.
Lightroom – narzędzie wprowadzone na rynek przez Adobe. Za wersję na PC trzeba zapłacić, ale decydując się na nieco mniej zaawansowaną aplikację na telefon, płatne będą tylko rozszerzenia niektórych opcji, np. presety. Lightroom to zaawansowane narzędzie, które wymaga od użytkownika pewnych umiejętności i czasu, ale w zamian oferuje zdumiewające efekty.
Glitché – prosta w obsłudze aplikacja, która służy nie tyle do obróbki zdjęć, co do nakładania na nie różnego rodzaju futurystycznych efektów. 
Facetune 2 – selfie to niezwykle popularny rodzaj treści na Instagramie. Facetune 2 to idealny program do retuszu. Powiększa oczy, wybiela zęby, wygładza cerę itd. 

POLECAMY

Rys. 1. Facetune 2

Snapseed – wyróżnia się na tle konkurencji tym, że posiada opcję pędzla, a to oznacza, że można poprawić wybrany element zdjęcia. Ponadto aplikacja oferuje automatyczną korektę HDR i ma funkcję Snapseed’s Stacks przeznaczoną do zapisywania utworzonych szablonów z filtrów, które później w kilka sekund nakłada się na inne zdjęcia.
Lens Distortions (LD) – służy do wywoływania sztucznego efektu zniekształcenia soczewki. W efekcie na fotografii uzyskamy boczne bądź rozproszone światło. To jedno z ciekawszych narzędzi, które warto przetestować. Występuje w wersji darmowej i premium.
Wartymi uwagi aplikacjami do obróbki zdjęć bądź nakładania efektów są również: Color Story, OVLA, Afterlight, Photoshop Express, Be Funky, Canva, SCRL.

#planowanie

Większość narzędzi do planowania postów jest intuicyjna i charakteryzuje się podobną zasadą działania. Jednak niektóre z nich wyróżniają się ciekawymi dodatkami. Należą do nich przywołane niżej rozwiązania.
Planoly – aplikacji tej używa większość ludzi wykorzystujących Instagram w biznesie. Po otworzeniu aplikacji logujemy się na profil i po chwili ukazują się dostępne zakładki. W pierwszej znajdziemy opublikowany content, w drugiej ten, który zamierzamy upublicznić, a w trzeciej stworzone przez nas zestawienie. 
W Planoly można planować zarówno posty, jak i Stories. Po dodaniu do postu opisu i hasztagów należy ustawiać powiadomienie, aby nie przeoczyć czasu, w którym chcemy go opublikować. Kiedy post trafi na profil, pojawi się możliwość gromadzenia i analizowania niektórych statystyk. W wersji darmowej producent pozwala skorzystać z funkcji aplikacji 30 razy w miesiącu. 
W wersji płatnej aplikacja zwalnia nas z obowiązku publikowania postów. Najzwyczajniej wykona tę czynność za nas i we wskazanym przez nas czasie. Drugim udogodnieniem jest zniesienie limitu miesięcznego.  
Preview – to narzędzie w pewnym stopniu podobne do Planoly, ale moim zdaniem jeszcze prostsze w obsłudze. Preview wyróżnia się dodatkowo funkcją edycji zdjęć. Nie trzeba korzystać z innego rozwiązania, aby zmienić kontrast, jasność czy nasycenie. 
UNUM – to alternatywa dla Planoly i Preview. Aplikacja jest dostępna na smartfony z systemem Android oraz iOS. Występuje w wersji darmowej i płatnej. 
Inne warte uwagi aplikacje do planowania postów na Instagramie to Later, Hootsuite, Buffer, Sprout Social.

#stories

Potencjał biznesowy Stories jest oczywisty. Niektóre marki opanowały umiejętność korzystania z tej funkcji do tego stopnia, że ich twórczość można określić mianem ulotnej sztuki. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wystarczy przypomnieć sobie, jak był promowany czerwcowo-lipcowy numer Social Media Managera.
Unfold – niezwykle popularna aplikacja wśród influencerów, którzy cenią minimalizm i estetykę. Unfold oferuje szablony, które można grupować, uzupełniać tekstem, obrazami czy wideo. Marka może pokazać swoją kreatywność poprzez kilkusekundową prezentację treści zachowanych w różnych formach. Aplikacja występuje w wersji darmowej i płatnej. W tym przypadku warto zdecydować się na wersję rozszerzoną.

Rys. 2. Unfold

Hype Type – gdyby Instagram i ta aplikacja istniały niespełna dwie dekady temu, to Jack Trout z pewnością opisałby ją w swojej książce „Wyróżnij się lub zgiń. Jak przetrwać w erze morderczej konkurencji?”. Narzędzie pozwala na zrobienie zdjęcia i nagranie filmu, a następnie uzupełnienie tych treści o tekst, dźwięk i różne efekty wizualne. Hype Type sprawia, że Stories jest bardziej dynamiczne, przez co przykuwa uwagę odbiorcy. Korzystając z wersji darmowej, trzeba pamiętać, że aplikacja naniesie na gotowy materiał znak wodny. W wersji płatnej ten problem nie występuje.
InShot – służy ludziom, dla których Stories to przede wszystkim wideo. Przeznaczona jest do szybkiej obróbki filmów. Oferuje możliwość wycięcia fragmentu wideo, przycięcia go do różnych proporcji, np. 9:16, a także dodania dźwięku. Ponadto na gotowy materiał można nakładać filtry, emotikonki i naklejki.
Diptic – dzięki tej aplikacji dosłownie w kilka sekund można połączyć kilka zdjęć i grafik w jeden obraz. Do dyspozycji oddanych jest niespełna 200 szablonów. Marki mogą wykorzystywać to narzędzie np. do prezentacji kilku produktów w jednym Stories. Diptic daje również możliwość ustawienia odpowiedniej szerokości obrazu, jak i nałożenia na niego elementów wizualnych – tła, obramowania, kolorów i filtrów.
Highlight Cover Maker – każda marka powinna dbać o estetykę swoich profili w social mediach. Wyróżnione Stories, które będą przez cały czas widoczne na instagramowym profilu, powinny godnie się prezentować. Highlight Cover Maker pozwala nakładać okładki na wyróżnione Stories. To wzbogaci estetykę profilu, ale podkreśli też podział tematyczny zamieszczonych tam materiałów.

Inne warte uwagi aplikacje, które pomogą tworzyć kreatywne Stories, to:

 • Legend, Font Candy – oferują możliwość tworzenia i nakładania napisów na zajęcia,
 • Loopsie – pozwala na tworzenie kinografik,
 • Adobe Spart – dzięki tej aplikacji możemy tworzyć wizualizacje,
 • Brillar, Kirakira+ – używa się ich, chcąc dodać do zdjęcia efekt błysku,
 • Story Art, Storio, Storyluxe, Easil’s Instagram Story Templates, Over, April – narzędzia podobne do Unfold,
 • Quick – pozwala tworzyć filmy ze zdjęć,
 • Nichi, Insta Story Creator – narzędzia do tworzenia kolaży,
 • ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy