O tym, jak w kraju nad Wisłą materializuje się fantastyka – „Polskie chatboty 2018”, pierwszy w Polsce raport o kondycji rodzimych botów

Raport

Pojęcie „robota”, jako istoty wyręczającej człowieka w ciężkiej i monotonnej pracy, po raz pierwszy zostało użyte przez czeskiego pisarza Karela Čapka w roku 1920, w sztuce Rossumovi Univerzální Roboti. Po upływie niemal stu lat roboty przemysłowe faktycznie pracują w fabrykach, autonomiczne samochody kursują samodzielnie po drogach, a automatyczne odkurzacze sprzątają nasze mieszkania. Fantastyczna i niszowa niegdyś fikcja literacka materializuje się na naszych oczach. Właśnie pod dachem agencji interaktywnej K2 stworzyliśmy pierwszy w Polsce raport o kondycji rodzimych botów, który pokazuje, jak ta materializacja przebiega w naszym kraju.

Z artykułu nauczysz się:

  • Czym jest bot.
  • Jakie są typy chatbotów i czym różnią się między sobą.
  • Jak chatboty rozwijają się w Polsce.
  • Jaka przyszłość czeka chatboty i co oznacza dla branży marketingu.

 

POLECAMY

Zacznijmy jednak od początku. Czym tak naprawdę jest bot?

W świecie technologii informatycznych „botami” nazywane są programy komputerowe symulujące działanie żywych użytkowników lub – mówiąc szerzej – funkcjonujące w przestrzeni przeznaczonej z założenia dla ludzi. 

Chatboty zaś to boty internetowe funkcjonujące na różnego rodzaju „czatach”, czyli prowadzące konwersacje w komunikatorach internetowych (jak Messenger, Skype czy Slack) lub w oknach typu „live chat” osadzonych na stronach www. Obecnie zdecydowanie najpopularniejszym środowiskiem działania chatbotów jest komunikator Facebook Messenger, który zgromadził już ponad 1,3 mld użytkowników na świecie.

Boty internetowe odpowiadają obecnie za ponad 50% wszelkiego ruchu w Internecie – uwzględniając przeglądanie stron www, publikowanie treści, odtwarzanie mediów czy pobieranie plików.

Dominacja komunikatora z niebieską chmurką jest widoczna również w naszym raporcie – spośród 18 chatbotów zakwalifikowanych do badania aż 16 zintegrowanych zostało właśnie z Messengerem.

Typy chatbotów 

Ponieważ spotykane obecnie chatboty najczęściej koncentrują się na realizacji pojedynczych funkcji, możemy pokusić się o zaproponowanie uproszczonej sy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy