Dołącz do czytelników
Brak wyników

Content marketing w social mediach

4 marca 2019

NR 9 (Luty 2019)

Parenting na facebooku, czyli dziesięć sposobów na zaangażowanie matek

0 1113

Matki, szczególnie te młode, są jednymi z najbardziej aktywnych użytkowników Facebooka. Chętnie komentują posty, udostępniają sporo treści oraz często kupują przez Internet. Nic więc dziwnego, że są one pożądaną grupą docelową dla wielu marek. Można do nich dotrzeć na wiele sposobów, ale każdy z nich powinien opierać się na autentyczności, zrozumieniu oraz dostosowaniu się do sytuacji, w jakiej się znajdują.

Kto pyta… ten wie

Moment, kiedy kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, jest ogromnym przeżyciem, którym zwykle dzieli się z najbliższymi i oczywiście na… Facebooku! Jeżeli więc zastanawiasz się, ile kobiet zainteresowanych Twoją marką jest obecnie w ciąży lub rodzi w tym roku – po prostu o to zapytaj. Stwórz post z copy w stylu „Rodzę w 2019” czy bezpośrednio z danym miesiącem (np. „Rodzę w maju”). Wynik tego contentu na pewno pozytywnie Cię zaskoczy, a informacje te przydadzą Ci się na kolejnym etapie komunikacji.

POLECAMY

 

Rys. 1.  Post zamieszczony na profilu KidiHubAutentyczność przyciąga

Może nie wszyscy jesteśmy rodzicami, ale na pewno kiedyś byliśmy dziećmi, więc zdajemy sobie sprawę, że rodzicielstwo nie zawsze jest kolorowe. Z tego powodu zwracaj uwagę także na problemy związane z macierzyństwem – jak np. kolki u dzieci czy zazdrość starszego rodzeństwa o nowego członka rodziny. Są to tematy, które mocno zbliżają do grupy docelowej i stawiają Twoją markę w gronie ekspertów oraz pomocników. Napisz więc ciekawy artykuł podejmujący te tematy, który następnie udostępnisz na profilu, albo post, w którym poradzisz, co można z tym zrobić. Zachęcisz w ten sposób inne matki do dyskusji – a zapewniam Cię, że one uwielbiają dzielić się swoim rodzicielskim doświadczeniem!


 

Rys. 2.  Screen z fanpage’a Mamaginekolog

 


 

Wskazówka

Trendem w 2019 r. – zarówno w sposobie komunikacji, jak i na grafikach – będzie prostota i autentyczność. Postaraj się zatem zrezygnować z typowo idealnych, „instagramowych” zdjęć mam, na rzecz tych bardziej naturalnych, z którymi może się utożsamić Twoja grupa docelowa.

 

Magia zdjęć

Dostęp do aparatu w telefonie ma praktycznie każda z mam, dlatego nic dziwnego, że tak chętnie robią one zdjęcia swoim pociechom. I to każdego dnia po kilkanaście ujęć, żeby zatrzymać uśmiech dziecka czy jego zabawną minę na dłużej. Oczywiście, nie każda z mam dzieli się później tymi zdjęciami w Internecie, jednak sporo z nich, gdy zostanie odpowiednio zachęcona do spontanicznego wrzucenia fotografii pod postem, zrobi to z przyjemnością. Zaangażowanie stworzy się praktycznie samo, a Ty przy okazji dowiesz się, w jakim wieku są dzieci Twojej grupy docelowej. Będzie to szczególnie pomocne przy dalszym targetowaniu reklam. 

Więcej dystansu

Tworząc treści dla mam, postaraj się wczuć w ich rolę. Często traktują one Facebooka jako rozrywkę między przewijaniem a karmieniem, dlatego podchodź do nich z dystansem. Postaraj się czasami rozbawić je śmiesznym memem czy dialogiem, z którym mogą się utożsamić. To rozluźni atmosferę na profilu, a Twoja marka będzie pozytywnie odbierana i wyróżni się spośród konkurencji.


 

Rys. 3.  Screen z profilu Canpol babies. Udany początek macierzyństwa

 


 

Wskazówka

Nie tylko grafiki mogą przyciągnąć uwagę odbiorców, ale również język. Pisząc o dzieciach, staraj się używać miękkich, pieszczotliwych określeń typu „szkraby” czy „pociechy”, które zmniejszą dystans z fanami. 

 

Odrobina kontrowersji

Karmienie piersią czy model wychowywania dzieci należą do tematów spornych i trudnych w świecie parentingu. Wiadomo – ile kobiet, tyle opinii, ale na Facebooku można podejrzeć całe duże grupy dotyczące sposobu karmienia czy rodzicielstwa bliskości. Co istotne, da się nawet po tych zainteresowaniach targetować reklamy. Tworząc treści podejmujące takie tematy, należy niezwykle uważać, żeby nie skrzywdzić uczuć odbiorców. Staraj się być jak najbardziej obiektywny, by ich do siebie nie zrazić.

User Generated Content

Konkursy na profilach zawsze cieszą się ogromną popularnością. Warto ten potencjał wykorzystać do promocji własnej marki. Jak to zrobić? Zorganizuj taki konkurs, gdzie będziesz nagradzać za najbardziej kreatywne zdjęcie z dziećmi czy np. rysunki przez nich namalowane. Później (oczywiście po otrzymaniu odpowiedniej zgody na ich publikację!) stwórz z nich album na Facebooku. Taka treść nie tylko będzie ukłonem w stronę Twoich fanów, którzy chętnie udostępnią ją dalej, ale też pozytywnie wpłynie na odbiór Twojej marki przez innych, przyszłych odbiorców.

 

Rys. 4.  Post zamieszczony na profilu BoboVita

 

O tym się mówi, czyli RTM

Afera o nosidełko u Natalii Siwiec czy płaski brzuch po porodzie u Anny Lewandowskiej to tylko niektóre tematy, jakimi w pewnym czasie żyły mamy na Facebooku. Pilnuj tego, co się dzieje w świecie parentingu i przekładaj takie wydarzenia na coś w rodzaju RTM-ów, czyli treści nawiązujących do tych sytuacji. W kontekście Anny Lewandowskiej możesz zapytać np.: „Jak radzicie sobie z powrotem do formy?”. Szukając pomysłu na content, sprawdź statystyki grup odbiorców (Audience Insights), gdzie dowiesz się m.in., czym interesują się matki w danym wieku, co najczęściej czytają itp.).

 

To do list:
Najwięcej informacji o fanach otrzymasz od nich samych. Nie bój się zadawać pytań. Twórz takie treści, które będą zachęcać do dyskusji.

  1. Większość mam korzysta z Facebooka w wersji mobilnej, więc postaraj się, żeby pu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy