Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp , Komunikacja w social mediach

21 lutego 2020

NR 14 (Luty 2020)

Banki zdjęć – jak wybrać i za co naprawdę warto zapłacić

0 1395

Żyjemy w kulturze obrazkowej. Nie mamy czasu ani ochoty na przyswajanie długich treści czy komunikatów. Badania dowodzą, że aż 90% informacji przesyłanych do mózgu to informacje wizualne, a mózg przetwarza je 60 000 razy szybciej niż tekst.

Ludzie zapamiętują 80% tego, co widzą i robią, 20% tego, co czytają, a tylko 10% tego, co usłyszą (źródła: The Power of Visual Communication, P. M. Lester, Syntactic Theory of Visual Communication).

POLECAMY

O czym warto pamiętać, pobierając zdjęcia z płatnych banków zdjęć?

Fotografie stockowe bywają często obiektem żartów. Zdarza się, że to samo zdjęcie występuje w wielu kontekstach. Dlatego nie należy pobierać tych, które są udostępniane przez bank od dłuższego czasu, tak samo jak nie warto wybierać najpopularniejszych pozycji. Na szczęście banki zdjęć ciągle ewoluują, dzięki czemu jakość materiału jest coraz lepsza. 
Korzystanie z materiałów stockowych to zwykle konieczność ze względu na ograniczenia czasu i budżetu. Jednak cena oraz szybkość otrzymania potrzebnego zdjęcia to nie wszystko. Zwróćmy szczególną uwagę na jakość i użyteczność dostępnego materiału, a także na rodzaj dostępnych licencji. 

Rodzaje licencji 

Nie istnieje coś takiego jak jeden wzór czy schemat licencji. Należy pamiętać, że każdy z banków zdjęć ma inne zasady i różne rodzaje licencji do wyboru. Jako ostateczne źródło informacji zawsze traktuj regulamin banku, z którego pobierasz zdjęcie.

Ciekawostka

Andy Kelly, dziennikarz zajmujący się tematyką gier komputerowych, prowadzi konto na Twiterze (Dark Stock Photos – bit.ly/DarkStock), na którym gromadzi najdziwniejsze zdjęcia, jakie można znaleźć w popularnych bankach zdjęć. 

Czym jest Creative Commons?
Creative Commons to system licencji, dzięki którym właściciel praw autorskich upoważnia użytkownika do korzystania z jego utworu pod pewnymi warunkami. 

Zapamiętaj!

Najpopularniejsze warunki licencji typu Creative Commons to:

  • Uznanie autorstwa – można swobodnie kopiować, rozprowadzać, zmieniać i remiksować objęty prawem autorskim utwór pod warunkiem podania imienia i nazwiska autora utworu pierwotnego oraz źródła pochodzenia utworu. Symbol tej licencji to CC-BY.
  • Creative  Commons Zero – w polskim porządku prawnym CC0 rozumiane jest jako przekazanie utworu do domeny publicznej lub zrzeczenie się całości autorskich praw majątkowych. 

Źródło: lookreatywni.pl. 

Wszystkie licencje Creative Commons zostały szerzej opisane na stronie: http://bit.ly/licencjeCreative.

Darmowe nie zawsze znaczy gorszej jakości 

W kontekście banków zdjęć udostępniających swoje zasoby w ramach licencji CC0 bardzo wiele zmienia się w ostatnich latach. Mimo tego, że nie są one raczej nastawione na zastosowania typowo komercyjne, to możemy znaleźć tam wiele wysokiej jakości fotografii. Poniżej zestawienie kilku najpopularniejszych banków 
z darmowymi zdjęciami. 

Rys. 1. Przykładowa bezpłatna baza zdjęć Pixabay

Unsplash
Mój ulubiony darmowy stock. Zawiera bibliotekę ponad miliona zdjęć i skupia zasoby około 165 tys. twórców. Został uznany za jeden z najlepszych serwisów fotograficznych na świecie według Forbesa, Entrepreneur Magazine, CNET i Medium. Strona udostępnia wszystkie zdjęcia za darmo, na podstawie własnej licencji, a także w ramach licencji Creative Commons Zero (CC0). Link: unsplash.com.

Pexels
Pexels założyli bracia Ingo i Bruno Josep w 2014 roku. Strona zawiera ponad milion starannie otagowanych fotografii, które przesyłają użytkownicy. Niektóre pochodzą z innych serwisów, takich jak Pixabay, Gratisography czy Little Visuals. Wszystkie zasoby udostępniane są bez dodatkowych opłat za użytek komercyjny, a także bez potrzeby podawania źródła w ramach licencji CC0. Ze zdjęć Pexels korzystają takie media jak Forbes czy BuzzFeed. Link: pexels.com.

PixaBay
Pixabay to łatwy w obsłudze serwis z ponad milionem darmowych zdjęć, filmów i ilustracji. Wszystkie fotografie udostępniane są w domenie publicznej w ramach licencji Creative Commons Zero (CC0). Mamy możliwość skorzystania tam ze standardowych filtrów rozmiaru, koloru czy orientacji. Link: pixabay.com.

Freepik
Założony w 2010 roku Freepik to bank, który dysponuje ponad pięcioma milionami obrazów w swoich zasobach graficznych. Oprócz zdjęć posiada pokaźną kolekcję wektorów, ikon i plików PSD. Większość zasobów jest darmowa także do wykorzystania komercyjnego. Freepik wymaga jednak podania informacji o autorze zdjęcia. Serwis udostępnia podstawowe możliwości filtrowania i rozbudowane kategorie. Witrynę odwiedza 18 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie. Link: freepik.com.

Tabela 1. Zestawienie bezpłatnych banków zdjęć
Serwis Dostępne zasoby Rodzaje plików Licencja
Unsplash 1 530 984 zdjęcia CC0
Pexels 1 000 000+ zdjęcia, wideo CC0
Pixabay 1 117 469 zdjęcia, ilustracje, wektory, wideo CC0
Freepik 5 904 388 zdjęcia, wektory, ikony, PSD Licencja Freepik z koniecznością uznania autorstwa i zasoby premium

Płatn

...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy