Dlaczego warto zadbać o liternictwo w 2021 ROKU?

Komunikacja w social mediach

Stale malejący średni czas uwagi użytkowników w internecie wymusza nasz udział w wyścigu zbrojeń na treści, które efektywnie zaatakują wzrok odbiorców. Skuteczny przekaz opiera się dziś nie tylko na grafice i informacji, ale również na liternictwie, które zasygnalizuje wymowę tekstu, nim odbiorca zdąży go przeczytać.

Liternictwo stosowane bez pomysłu i konsekwencji daje wrażenie nieudolnie doklejonego do grafiki. W ten sposób zwraca na siebie uwagę, ale na pewno nie w taki sposób, jak byś sobie tego życzył. Wieloletnie doświadczenie wykształciło u mnie hierarchię wartości odnoszącą się do kluczowych elementów identyfikacji wizualnej. Liternictwo zajmuje w niej bardzo wysoką pozycję – popełniłbyś błąd, traktując je jak wątek drugorzędny. Sprawdź, jak wyróżnić się typografią w 2021 roku!

POLECAMY

Typografia jako wizualna forma języka

Pismo to nie tylko graficzna transpozycja myśli – możesz je potraktować jak darmowy zasób wizualny. O pojedynczych literach można myśleć jako o niezależnych elementach graficznych – elementach mających charakterystyczny kształt, optyczny ciężar, wyrazistość nadawaną np. kolorem. Formą liter można wywołać u odbiorców odpowiednie reakcje. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. 

Litera jest jak barwa głosu, która towarzyszy wypowiadanemu tekstowi. Ten sam utwór można zaśpiewać, rozkochując w sobie słuchaczy, lub sprawić, że zupełnie nie będą chcieli słuchać przekazu. 

Świadomym podejściem do litery możesz uatrakcyjnić m.in. content, materiały wizerunkowe, prezentacje, dokumenty ofertowe,  CV. 

Nie musisz być grafikiem, żeby skutecznie korzystać z typografii. Wystarczy, że weźmiesz pigułkę wiedzy, którą dla Ciebie przygotowałem. Nic nie ryzykujesz! Nim jednak wskoczysz w wir typografii, czeka Cię jeszcze szkolenie z terminologii. Musisz wiedzieć, że świat jest pełen nawiedzonych purystów gotowych wydłubać Ci oczy tylko dlatego, że pomyliłeś font z czcionką. 

  • Krój pisma – zestaw znaków (liter, cyfr, symboli) o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy