Dołącz do czytelników
Brak wyników

LinkedIn

30 lipca 2019

NR 11 (Lipiec 2019)

Wartościowe i angażujące treści na LinkedIn, które wspierają markę firmy

0 949

Jesteśmy drugim najszybciej rozwijającym się krajem w Europie. LinkedIn jako biznesowa platforma społecznościowa to nie tylko idealna przestrzeń do nawiązywania biznesowych relacji, ale również promowania marki firmy. Z artykułu nie tylko dowiesz się, jakie ważne elementy powinny zawierać angażujące treści na LinkedIn, ale na przykładach pokażę, co się sprawdza na polskim podwórku. Nie będzie już wytłumaczenia dla wymówek, aby niczego nie publikować.

Przykłady i typy angażujących treści z LinkedIn

Aktualności z branży
LinkedIn dla wielu profesjonalistów stanowi źródło aktualnej wiedzy branżowej, której często pozbawione są ogólnokrajowe portale czy inne sieci społecznościowe. Wszelkiego typu informacje o targach, eventach, meetupach czy konferencjach branżowych to dobry temat, pod warunkiem że zostanie ciekawie pokazany, a odbiorca będzie miał z tego korzyść.

POLECAMY

Dlatego pisząc o naszym udziale w ważnej konferencji, w której wzięliśmy udział, wskażmy na ważne informacje, których się dowiedzieliśmy, a które będą cenne dla odbiorców. Niech osoba, która nie zapłaciła kilkuset złotych za udział w konferencji, dostanie wartościowy insight właśnie dzięki naszej aktywności. Informując o konferencji, podajmy nie tylko co, kto, gdzie, ale także jakie wartościowe i odkrywcze wiadomości dla branży tam się pojawiły.

Eksperckie artykuły
Artykuły na Linkedin w przeciwieństwie do publikacji to prawie nieograniczone możliwości dołączenia różnego typu mediów i linków. Do dyspozycji mamy jeden arkusz wydawniczy, czyli 40 tys. znaków. 

Dodatkowo mamy możliwość załączenia wielu formatów:    

  • zdjęć,
  • wideo,
  • linków do stron i innych mediów społecznościowych (szczególnie ważne w kontekście YouTube’a),
  • prezentacji (załączamy link do prezentacji umieszczonej na Slideshare czy Prezi),
  • cytatów.

Taką przestrzeń warto zagospodarować pogłębioną analizą, wynikami badań czy case study. Nie zawsze musi to być historia sukcesu, bo takie mogą być odbierane jako przechwałki biznesowych jednorożców. 

O wiele lepiej sprawdzi się wskazanie na wyzwania i sposoby ich rozwiązania. Nasz potencjalny klient z dużym prawdopodobieństwem nie oczekuje, że projekty będą realizowane bezproblemowo. Raczej ma oczekiwanie, że będziemy z własnego doświadczenia wiedzieć, jakiego typu kłopoty się pojawią. Pisząc taki artykuł, musimy udowodnić, że mamy zasoby, biznesową odwagę i know how, jak poradzić sobie z tymi niespodziewanymi.

Jeden z moich artykułów, który ma ponad 14 tys. znaków i nie jest lekturą na kilka minut, cieszy się niegasnącą popularnością na portalu. Dotyczy algorytmu LinkedIn, więc jest nie tylko przykładem, ale źródłem wiedzy dla chcących poznać tajniki zasięgów w tym portalu: 
bit.ly/chimkowska

Wyróżnienia, nagrody, rankingi
Platformy społecznościowe karmią się sukcesem i sławą. Lubimy czytać o sukcesach innych i informować o własnych. Z tego właśnie powodu nie powinniśmy rezygnować z pokazywania zdobytych wyróżnień i nagród. Szczególnie jeżeli dotyczy to pracy całego zespołu, to publiczne poinformowanie o tym jest okazją do docenienia wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

Przekazująca dużą porcję wiedzy grafika, prezentacja lub notatka wizualna
Notki wizualne czy infografiki pozwalają na przekazanie dużej porcji wiedzy w małym obrazku. Doskonale podkreślają najważniejsze aspekty, a gdy okazują się one ważne dla naszego odbiorcy, 
to potrafią być dobrym wstępem do bardziej rozbudowanych treści.

Ponieważ do publikacji na LinkedIn możemy załączyć PDF-y, to prezentacja w programie Power Point, którą stworzyliśmy na potrzeby ważnego spotkania czy wydarzenia, może zostać użyta i pokazana szerszej publiczności. 
 

Wskazówka

Warto w takim przypadku wybrać najistotniejszy aspekt i pokazać go ciekawie wizualnie. Niech to będzie jeden istotny element i maksymalnie 5–10 slajdów. Z dużym prawdopodobieństwem odbiorca nie przebrnie przez całość. Dla tych, którzy będą chcieli zgłębić temat, możemy umieścić całość na slideshare.com (które również jest częścią Microsoft) i załączyć link w tekście.


Unikalna wiedza
W biznesie sprzedającym wiedzę od zawsze istniał dylemat, ile pokazać klientowi, aby dostrzegł wartość i zechciał od nas kupić więcej. Za dużo wiedzy powoduje, że klienci zadowalają się „próbkami” naszych możliwości, zaś za mało – że nie dostrzegają wartości. Aby przeciwdziałać pierwszemu typu sytuacji są dwa rozwiązania.

Pierwszy sposób to pokazanie całego procesu rozwiązania problemów klientów na przykładzie i bardzo ogólnie. Pozwala to odbiorcy nie tylko zobaczyć wartość w naszej usłudze, ale również mieć pewność, że podołamy jego wyzwaniu. Bardzo ogólne przedstawienie rozwiązania nie umożliwia z kolei samodzielnego wykonania go przez potencjalnego klienta.

Drugi sposób to pokazanie wybranego fragmentu naszej specjalizacji – bardzo dogłębnie, aby wskazać, że posiadamy mocną merytorykę. Będzie to dowód na naszą eksperckość, za którą klient jest w stanie zapłacić. Z drugiej strony nie rozdamy swojego know-how zupełnie za darmo. Jest to szczególnie ważne w internecie, gdzie dostęp do materiałów mają nie tylko nasi potencjalni klienci, ale również konkurencja.

Rekomendacje innych osób
LinkedIn w zeszłym roku wprowadził kudosy. 
 

ZAPAMIĘTAJ
Kudos to rodzaj pochwały, której możesz udzielić dowolnej osobie na LinkedIn i w ten sposób publicznie ją docenić. To dobre rozwiązanie dla liderów, którzy chcą rozwijać swój zespół i doceniać go w bardziej oryginalny sposób. Do dyspozycji mamy dziewięć rodzajów kudosów. Więcej o samych kudosach dowiesz się na: //bit.ly/kudosy.

Z życia firmy
Na platformach społecznościowych, nawet tych skupionych wokół biznesu, aspekt społecznościowy jest nadal kluczowy. Nie bójmy się w związku z tym pokazywać tego, jak wygląda nasza codzienność w biurze. Pokazujmy dobre prakt...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy