Dołącz do czytelników
Brak wyników

LinkedIn

7 maja 2019

NR 10 (Kwiecień 2019)

Jak napisać wiadomość na LinkedIn, która nie pozostanie bez odpowiedzi?

0 3702

Wyobraź sobie, że byłeś na evencie i zauważyłeś kogoś, kogo chciałbyś biznesowo poznać. Może ta osoba rekrutuje na stanowisko Twoich marzeń, a może chciałbyś, żeby była Twoim mentorem. Wyobraź sobie, że na tym evencie szukasz także klientów, jednak nie umiesz do nich bezpośrednio zagadać. Na szczęście z pomocą przychodzi LinkedIn.

Niesamowita potęga LinkedIna polega na tym, że w momencie rejestracji mamy dostęp do globalnej bazy biznesowej. Praktycznie nie ma osoby, z którą nie moglibyśmy się połączyć. Jednak wysyłanie zautomatyzowanych, niespersonalizowanych wiadomości nie daje argumentu, żeby ktoś dołączył do naszej sieci kontaktów, został naszym klientem, wpadł na organizowane przez nas wydarzenie czy chciał z nami tworzyć biznes. Brak personalizacji jest nieprofesjonalny i świadczy jedynie o lenistwie piszącego wiadomość. 
 

POLECAMY

Przede wszystkim powinieneś więc skupić się na personalizacji. Im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie wiadomości, tym lepsze efekty uzyskasz. 


Ale to nie wszystko. Pamiętaj, że od napisania perfekcyjnego InMaila dzielą Cię jeszcze cztery kroki. 

Krok 1. Temat, na który chcesz rozmawiać

Postaraj się jasno określić temat wiadomości, którą wysyłasz i się go trzymać. Powinien on dotyczyć klienta, nie Ciebie. Wiadomości sprzedażowe, e-maile, telefony czy SMS-y powinny być o prospektach, a nie o Tobie. Robiąc odniesienia do aktywności danego odbiorcy w mediach społecznościowych czy np. na danej konferencji, pokazujesz, że odrobiłeś swoją lekcję. W wiadomości zamieść pytanie dotyczące swojego klienta i jego ostatniej aktywności w mediach społecznościowych, np. pytanie odnośnie do ostatniego blogposta, prośbę o rozwinięcie komentarza itd. Takie tematy są częściej czytane i już dają informację drugiej stronie, że wiesz, z kim rozmawiasz.

Krok 2. Punkty styczne

Wiadomość powinna zawierać także krótką informację o Tobie, żeby odbiorca nie zastanawiał się, kto pisze. Te informacje powinny być krótkie, najbardziej jak to możliwe. Badania LinkedIn pokazały, 
że 73% użytkowników uważa za dziwne otrzymywanie wiadomości od osób, z którymi nie posiada żadnych punktów stycznych, takich jak kontakty czy grupy. W wiadomości powinieneś więc odnieść się do miejsca, w którym kogoś poznałeś, czy do osoby, którą znacie wspólnie. To podniesie Twoją wiarygodność, a odbiorca lekko opuści gardę. Nie znasz danej osoby? Napisz to wprost i nie udawaj, że jest inaczej. Podaj też powód, dla którego chcesz się z kimś połączyć.

Krok 3. Zainteresowanie

W kolejnym zdaniu swojej wiadomości powinieneś zaoferować pomocny content, badanie, eksperta, który może powiedzieć więcej na temat danej aktywności czy da Twojemu odbiorcy dodatkowe dane. Zainteresuj się w wiadomości sytuacją odbiorcy w jego firmie. Użycie formy „Jestem ciekawy, jak…” lub „Czy możesz zdradzić, jak radzicie sobie z….” to dobry punkt wyjściowy do dalszej rozmowy.

Krok 4. Kolejne kroki

Każdy mail sprzedażowy powinien jasno określać kolejne kroki. Na co liczysz, wysyłając wiadomość do tego konkretnego odbiorcy? Na krótką rozmowę telefoniczną, wymianę maili? A może na polecenie Twoich usług dalej? Poproś o to, bo jeśli udało Ci się zainteresować odbiorcę wiadomości, nie będzie miał z tym żadnego problemu. Pamiętaj też o podziękowaniu za poświęcony czas. 

Wiele razy sam wysłałem wiadomość, która nie była dobra, ale praktyka czyni mistrza i po kilkuset wysłanych InMailach wiem, że wiadomości, które cieszą się największym współczynnikiem odpowiedzi, mają kilka punktów wspólnych. Przede wszystkim w social networkingu nie chodzi o ilość, ale przede wszystkim o jakość. Dlatego każdej napisanej wiadomości powinieneś poświęcić maksimum swojej uwagi.

Ważne jest, żebyś nie sprzedawał od razu. Najlepiej jest stworzyć scenariusz na LinkedIn i cały proces, który przykładowo, może wyglądać tak:
 

zaproszenie do kontaktów → podziękowanie za przyjęcie zaproszenia → konwersacja → sprzedaż 


Wówczas rozmowa wychodzi naturalnie. Oczywiście wszystko zależy od Ciebie. Jeśli chcesz skrócić ten proces, możesz sobie zadanie ułatwić, a pomogą Ci w tym poniższe szablony wiadomości. 

Szablon zaproszenia

Szablon 1.
Dzień dobry
pojawiłeś się w sugerowanych przez LinkedIn profilach, które powinienem dodać do swojej sieci zawodowej. Chciałem więc się przedstawić i dodać Cię do sieci, z nadzieją, że w jakiś sposób sobie pomożemy, wymienimy się wiedzą lub doświadczeniem.

Szablon 2.

Dzięki za odwiedziny mojego profilu . Miałem też szansę zerknąć na Twój i chciałbym dodać Cię do sieci kontaktów, bo myślę, że możemy sobie wzajemnie pomóc na kilku płaszczyznach.

Szablon wiadomości konwersacyjnej

Szablon 1.

Dzień dobry ,
dzięki za połączenie się ze mną na LinkedIn. Zawsze staram się dowiedzieć czegoś więcej o nowych w kontaktach w sieci. Czy pracujesz teraz nad czymś ekscytującym, prowadzisz jakieś fajne projekty, o których możesz porozmawiać? 

Miłego dnia,
Pozdrawiam
 
Szablon 2.

Dzień dobry ,  
dzięki za dodanie mnie do sieci.  Liczę, że na LinkedIn uda mi się zbudować trwałe i profesjonalne relacje biznesowe. Jeśli jest obecnie coś, co moglibyśmy dla Ciebie zrobić z zespołem , chętnie z Tobą o tym porozmawiam. Jestem też ciekaw, czy Ty nie potrzebujesz czegoś teraz, w czym może mogę pomóc biznesowo. 

Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na Twoją odpowiedź

Szablon 3.

Dzięki za zaproszenie do swojej sieci kontaktów/Dzięki za przyjęcie mnie do swojej sieci kontaktów,

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy