Niestandardowe media społecznościowe

Komunikacja w social mediach

Niestandardowe media społecznościowe to te, które wykorzystujemy w komunikacji marek, B2B, B2C czy w działaniach employer brandingowych (najrzadziej). Wcale nie oznacza to jednak, iż są to media nowe bądź że nie są one obecnie najczęściej wykorzystywanymi kanałami dystrybucji czy też prowadzenia komunikacji marki bezpośrednio.

Na początek warto uświadomić sobie, że wszystkie media społecznościowe, z których korzystamy na co dzień, są tak naprawdę efemeryczne. Przychodzą i odchodzą. Polski Blip przestał istnieć, tak jak w zapomnienie odchodzi obecnie Nasza Klasa. Mało kto z nas pamięta MySpace czy korzysta z last.fm. 
Nasze konta na Facebooku, Instagramie, LinkedIn czy innych social mediach tak naprawdę nie są nasze i można porównać ich użytkowanie do wypożyczania mieszkania, z którego nie zawsze prosto, ale jednak ktoś może nas wyrzucić. Jesteśmy uzależnieni od algorytmów, banów, spadków zasięgu, przejęć kont czy finalnie samej sytuacji gospodarczej (zob. chociażby sytuacja TikToka w Stanach Zjednoczonych).
Żeby zrozumieć media społecznościowe, umieć ocenić tendencje spadkowe albo wzrostowe czy finalnie wybrać odpowiednie kanały komunikacji, warto na samym początku sięgnąć po statystyki wykorzystania mediów społecznościowych. 
 

POLECAMY

Rys. 1. Media społecznościowe znajdują się w nowym podziale mediów w kategorii „shared”


Nie tylko w ostatnim roku czy miesiącu, ale analizując je miesiąc po miesiącu czy w porównaniu z rokiem poprzednim. 
 

Rys. 2. Najczęściej pobierane aplikacje w styczniu 2021 r. Źródło: sensortower.com


Kwestie, na które warto zwrócić uwagę, to: 

  • liczba pobrań aplikacji – nie świadczy ona o samym wykorzystaniu danego kanału (ileż to razy pobieramy coś na telefon i więcej takiej aplikacji nie otwieramy), ale o jego popularności w danym okresie (np. szum mediowy, aplikacja...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy