Dołącz do czytelników
Brak wyników

Strategie w social mediach

15 marca 2022

NR 24 (Luty 2022)

Timelapse, motionlapse i hyperlapse – czyli mocniej, szybciej, więcej!

0 232

Wpoprzednim wydaniu „Social Media Managera” pisałem o gifach, w kontekście ich podobieństwa do wideo. Gdybym miał dalej wskazywać na genealogiczne pokrewieństwa formatów wideo, to w stosunku do gifa, timelepse byłby bogatym wujkiem z Ameryki.

Czym jest timelapse?

Timelapse przeważnie stanowi ciekawy dodatek do głównego materiału wideo. Pomaga w dynamiczny sposób pokazać czasochłonne sytuacje, które nagrywane normalną techniką byłyby zwyczajnie nudne. Dzięki timelapse w kilka sekund możemy zaprezentować jak zapełnia się widownią obiekt sportowy, prowadzone są wielogodzinne prace montażowe lub jak wygląda dzień pracy w naszym biurze. Timelapse chętnie wykorzystują twórcy dokumentów przyrodniczych, by ukazać piękno zmieniających się krajobrazów. Dawniej była to technologia zarezerwowana wyłącznie dla pasjonatów fotografii, dziś upowszechnia się dzięki smartfonom. Szukasz niecodziennych sposobów na zaskoczenie odbiorców swoim contentem? Oto pełna instrukcja dzięki której zaczniesz wykorzystywać timelapse w swojej komunikacji.

POLECAMY

Fotografia – kamera – timelapse

Na początku opowiem Ci o technologii timelapse przez pryzmat fotografii. Nawet jeśli nie interesujesz się nią, poświęć uwagę temu fragmentowi. Warto zrozumieć cały proces i dopiero później stosować uproszczenia. W przeciwnym razie, jeśli od razu pójdziesz na skróty, możesz się zgubić, nie mając pełnego obrazu sytuacji.
By zrozumieć timelaps, warto przeanalizować zasadę działania kamery i technologię nagrywania wideo. Wiem, miało być o fotografii, a tu kolejna dygresja o wideo, ale uwierz, że to konieczne. Kamera to nic innego jak „szybkostrzelny” aparat fotograficzny rejestrujący obraz z częstotliwością minimum 24 klatek na sekundę. Pisząc o klatkach, mam na myśli zdjęcia. W tym artykule będę tych określeń używał zamiennie. Dlaczego 24 zdjęcia, a nie liczba większa lub mniejsza? Jest to wartość gwarantująca naturalną dla ludzkiego oka płynność obrazu wideo. Dlatego też nasze smartfony mogą pełnić jednocześnie funkcję aparatu i kamery. W dużym uproszczeniu, kamera i aparat, to de facto to samo urządzenie.
 

Rys. 1. Fragmenty employer brandingowego timelapse pokazującego montaż stołu do ping-ponga. 1,5-godzinny proces zaprezentowano tu w wideo, trwającym 26 s. Źródło: LinkedIn @TapNice


Przechodząc do sedna. Timelapse również polega na rejestrowaniu serii zdjęć, które łącznie stworzą wideo. Z tą jednak różnicą, że fotografie nie są wykonywane w sposób ciągły, szybki (24 f/1 s), a w większych interwałach czasowych. Pojedyncze zdjęcia będą wykonywane co kilka lub kilkadziesiąt sekund. W konsekwencji dostaniemy wideo o zwiększonej dynamice. Skąd większa dynamika, skoro mamy dłuższe przerwy między zdjęciami? Wyobraź sobie, że pozujesz przed aparatem robiącym zdjęcia co 5 s. Jeśli wykonujesz jakąś czynność, w ciągu tych 5 s możesz się przemieścić o kilka metrów. I ten ruch stanowi sedno timelapse! Zarejestrowany na kolejnych zdjęciach obiekt nie porusza się w sposób ciągły, tylko w mgnieniu oka zmieniają swoją pozycję. 5 s wcześniej byłeś w jednym rogu pokoju, a teraz znajdujesz się na jego środku, a na nagraniu nie jest pokazane, jak odbył się cały ruch. 
 

Rys. 2. Timelapse stworzony przy użyciu aplikacji Time Spirit. 60-minutowy proces rysowania pokazany w 21-sekundowym nagraniu. Źródło: TikTok @wieslawteofilak


Na końcu zostaje jeszcze kwestia przekonwertowania naszego materiału fotograficznego (nierzadko składającego się z kilkuset zdjęć) na wideo. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z postprodukcją foto-wideo, zawsze możesz skorzystać ze smartfonowych aplikacji do tworzenia timelapse, o których za chwilę opowiem. Najważniejsze to zrozumieć, że timelapse nie jest przyspieszonym wideo. To zupełnie inny sposób zapisywania rzeczywistości, gdzie – paradoksalnie – dłuższe odstępy w rejestrowanych scenach zwiększają dynamikę wideo. Z drugiej strony zawsze należy liczyć się z tym, że finalne wideo będzie krótkie, ponieważ pokazuje tylko fragmenty jakiegoś procesu.
 

Rys. 3. Timelapse ukazujący procesy geologiczne, stworzony w oprogramowaniu graficznym. Zmiany obejmujące tysiąclecia skondensowane są tu do 6 s animacji. Źródło: YouTube @melodysheep „TIMELAPSE PRZYSZŁOŚCI: Wyprawa na koniec czasu (4K)”


Interwały czasowe

Pewnie zastanawiasz się już, jak dobrać interwały czasowe. Nie ma na to jednej recepty, ale postaram się podać dwie wskazówki, które pomogą Ci wybrać właściwe tempo nagrywania:

 1. Kiedy nagrywana scena będzie trwała stosunkowo krótko, zmniejsz częstotliwość nagrywania. Jeśli np. zamierzasz nagrywać przez 10 min, a ustawisz interwały na 30 s, to otrzymasz łącznie tylko 20 zdjęć. Jak już sobie powiedzieliśmy, jest to liczba w przybliżeniu dająca 1 s płynnego wideo. Timelapsy, co do zasady, są krótkie, ale sekundowym klipem raczej nie przekażesz żadnej treści. Dlatego planując tworzenie timelapse, zawsze zastanów się, czy wydarzenie, które ma być nagrywane, nie jest zbyt krótkie.
 2. Nie ma złotej proporcji interwałów. Jedynym sposobem na właściwy ich dobór jest doświadczenie wyniesione z poprzednich działań. Jeśli będziesz mieć na koncie dostatecznie dużo tego typu produkcji, nabierzesz nieświadomej kompetencji w ich dobieraniu. 

Dobrym ćwiczeniem może być nagrywanie tego samego kadru z zastosowaniem różnych interwałów. Skieruj aparat na ruchliwą drogę i porównaj sobie, jak w odbiorze wygląda timelapse nagrywany 
w 1-, 3- i 6-sekundowych odstępach czasu. Najlepiej użyć statywu, by porównywać te same kadry.

Co pokazywać przy zastosowaniu timelapse?

 1. To, co zawsze prezentuje się spektakularnie, to zjawiska pogodowe. Słońce wychodzące zza horyzontu, zmieniające się barwy nieba podczas zachodu, nieustannie wędrujące chmury czy pozorny ruch gwiazd po nieboskłonie, nie mówiąc o zorzy polarnej. Zazwyczaj zachodzą one w sposób na tyle powolny, że nie jesteśmy ich świadomi. Zdarzyło Ci się kiedykolwiek nocą zauważyć, jak zmienia się położenie gwiazdozbiorów? Mało prawdopodobne, a dzięki timelapse to, co niedostrzegalne gołym okiem, nabiera widowiskowej formy.
 2. No dobrze, ale nagrywanie chmurek brzmi jak zabawa dla romantyków, a nie coś, co warto wykorzystać w komunikacji marki. Nie do końca! Możesz pokazać siedzibę swojej firmy lub widok z biura i całą robotę „odwali” za Ciebie natura. W ten sposób dodatkowo uświadomisz lokalnym klientom waszą przestrzenną bliskość. Warto wykorzystywać plenerowe ujęcia, jeśli pośrednim elementem Twojej oferty jest otoczenie np. hotelu lub restauracji.
 3. Każda praca wymagająca czasu i żmudnych lub wieloetapowych działań, powinna dobrze wyglądać w tym formacie – zarówno tworzenie projektów artystycznych, rozładunek kontenerowca w porcie, kładzenie posadzki czy ubieranie choinki. Wielogodzinny proces, w którym powoli dokonują się zmiany nagle staje się dynamiczny i ciekawy. Jeśli mówimy o zaletach edukowania klientów, to bez wątpienia pokazanie całego przebiegu pracy będzie dobrym sposobem realizacji tego zamiaru. 
 4. Efekt timelapse uzyskiwany jest też za pomocą cyfrowego oprogramowania do animacji i modelowania 3D. Oglądając Animowaną Historię Polski, widzimy, jak obszary wiejskie zmieniają się w ośrodki miejskie. W trailerze gry For Honor zobaczymy scenę walki pokazaną w zmieniającym się (na przestrzeni epok) środowisku. Dookoła walczących rozwija się roślinność i błyskawicznie następują po sobie dnie i noce. Przewagą tworzenia timelapse w tej technologii jest możliwość swobodnego operowania ustawieniem kamery. 
 5. Zjawiskiem pokrewnym do timelapse jest stop-motion. To technologia szeroko wykorzystywana np. przy produkcji bajek. Jak to się dzieje, że pluszowy Miś Uszatek ożywa na ekranie? Polega to na żmudnej technice przemieszczania obiektu i fotografowania kolejnych jego ustawień. Finalnie znów otrzymujemy serię setek lub tysięcy fotografii, które należy zamienić na film. Do tej techniki głównie używa się aparatu fotograficznego, ale możesz też spróbować posłużyć się telefonem. Dokonuj niewielkich ruchów wybranego obiektu i po każdej zmianie położenia wykonuj zdjęcie. Najlepiej zobacz, jak robi to Kevin Parry, tworzący reklamy stop-motion dla takich marek, jak LEGO czy Mercedes. 
   
Rys. 4. Przykład procesu tworzenia animacji stop-motion. Po lewej profesjonalne studio do animacji. Po prawej fragment finalnego klipu.
Źródło: LinkedIn @Kevin Parry

 

Rys. 5. Instrukcja korzystania i najważniejsze opcje aplikacji
Time Spirit. Źródło: Time Spirit


Aplikacja Time Spirit

OK, widzę, że właśnie docieramy do szczytu Twojego zniecierpliwienia, dlatego zawracamy z tej trasy i kierujemy się w stronę metod automatyzujących tworzenie timelapse. Bez oprogramowania 3D i aparatów fotograficznych. Tylko Ty, Twój telefon i aplikacja Time Spirit.

 1. Po włączeniu aplikacji naciśnij czerwone kółko z plusem.
 2. Wybierz Create Video Lapse.
 3. Gdy aplikacja zapyta o tryb nagrywania wybierz „normal mode”.
 4. Zanim włączysz nagrywanie, dotknij ekranu i przesuń palcem w prawą stronę, by wyświetlić opcje:
  –     Resolution: z szerokiej listy rozdzielczości (od 176×144 do 3840×2160) wybierz 1920×1080, ewentualnie mniejszą, ale nie poniżej 960×540. 
  –     Frame Interval: odstępy czasu, w jakich aparat wykonywał będzie ujęcia (od 0,1 do 60 s). Proponuję zacząć od wartości 3 lub 6 s.
  –     Max duration: całkowity czas, w jakim aparat będzie rejestrował obrazy (od 1 min do 12 godz.). Możesz też skorzystać z opcji none, oznaczającej, że nagrywanie zostanie przerwane, kiedy naciśniemy przycisk stop.
  –     Time to start wideo: pozwala na opóźnienie nagrywania (od 5 do 30 s) od momentu wciśnięcia przycisku start. Chyba że ustawimy wartość 0 s, wówczas nagrywanie rozpocznie się od razu.

Po wybraniu wszystkich parametrów zacznij nagrywanie. Aplikacja przygotuje gotowe wideo. Po zakończeniu nagrywanie powinno zostać zapisane na dysku telefonu. Na wszelki wypadek zawsze warto dodatkowo przesłać plik np. na dysk Google. Nie chciałbyś przecież, by wielogodzinna praca gdzieś się zawieruszyła. Time Spirit to tylko jedna z wielu darmowych aplikacji służących tworzeniu timelapse. Bez względu na to, z jakiego oprogramowania skorzystasz, zasada będzie ta sama. Trzeba określić rozdzielczości, interwały i łączny czas nagrywania.

Montaż dla wymagających

Nabywając doświadczenie w tworzeniu timelapse, prawdopodobnie będziesz wymagać od swoich nagrań coraz więcej. Oto kilka powodów, dla których warto nagrane materiały poddać dodatkowej obróbce, np. w darmowym programie do montażu HitFilm Express.

 1. Niefortunne ujęcia: kiedy np. podczas prac montażowych pracownik przez dłuższy czas był w pozycji odsłaniającej...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy