Czy social media mogą uratować świat?

Social Media

Social media to, na pierwszy rzut oka, miejsce z olbrzymim potencjałem do działań edukacyjnych, które mogą zmienić nasz świat na lepsze. I to związanych z różnymi dziedzinami – walki z globalnym ociepleniem, promocji profilaktyki zdrowotnej czy innych problemów społecznych i gospodarczych.

Największe portale na świecie mają już setki milionów czy nawet miliardy użytkowników, którzy spędzają w sieci po kilka godzin dziennie. Do tego dostęp do informacji w internecie jest w zasadzie darmowy. Działania edukacyjne prowadzą nie tylko instytucje, ale coraz częściej także korporacje promujące zrównoważony rozwój czy influencerzy z różnych dziedzin. 
Niestety, to tylko jedna, pozytywna, strona medalu w kontekście edukacyjno-zbawiennego charakteru mediów społecznościowych. Istnieje też jednak druga strona, która nie dość, że ogranicza potencjał edukacyjny, to może szerzyć dezinformacje, prowadzić do konfliktów czy biernego aktywizmu. Dla ułatwienia w naszych rozważaniach skupmy się na kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. 
Pierwszym poważnym wrogiem w efektywnej edukacji są coraz popularniejsze fake newsy. Social media mają niebywałą zdolność do rozpowszechniania nieprawdziwych, a nawet niebezpiecznych przekonań. Ich algorytmy często dodatkowo promują teorie spiskowe lub nieprawdziwe informacje, tylko dlatego, że są „klikalne”. 
Świetnym przykładem może być zdjęcie z Globalnego Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, które prezentowało śmieci i bałagan pozostawiony przez protestujących w imię ekologii i zrównoważonego rozwoju. W ciągu zaledwie kilku godz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy