Discord – czy warto zainteresować się aplikacją?

Otwarty dostęp Komunikacja w social mediach

Początkowo skierowana głównie do graczy aplikacja, stała się popularnym komunikatorem opartym na serwerach z kanałami o różnorodnej tematyce. Zanim podpowiemy Ci, jak możesz wykorzystać aplikację Discord, chcielibyśmy krótko opowiedzieć o tym, dlaczego warto się nim w ogóle zainteresować.

Epidemia samotności

W ostatnich latach obserwujemy trend nazywany epidemią samotności. Jest on coraz większym problemem w naszym społeczeństwie, a w czasach epidemii staje się szczególnie widoczny. Na całym świecie, mimo rozwoju mediów społecznościowych, które miały nas połączyć, ludzie stają się coraz bardziej samotni. 
Internet jest niesamowitym repozytorium informacji, które zapewnia nam to samo, co poprzednie pokolenia otrzymałyby od swoich przyjaciół, rodziny czy sąsiadów. Jedną z wad tego trendu jest to, że popycha on ludzi do bycia bardziej indywidualnymi i odizolowanymi.
W rezultacie czujemy coraz większą potrzebę nawiązywania relacji i głębszego poznawania innych. Zwłaszcza teraz, gdy nasz kontakt został mocno ograniczony do przestrzeni online. Ta zmiana sprawia, że bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracamy się ku społecznościom internetowym, które mają nam zapewnić poczucie przynależności i wspólnoty.

POLECAMY

Dlaczego warto zbudować społeczność?

Świat biznesu coraz częściej dostrzega potrzebę skupienia swoich wysiłków na ludziach i budowania społeczności wokół trzech ważnych aspektów: marki, prowadzonych przez nią działań oraz wyższego celu i misji, do którego dąży.
Dobrze zbudowana i zarządzana społeczność jest niezwykle wartościowa i może mocno przyspieszyć rozwój także Twojej firmy/organizacji. Jest to świetna przestrzeń do wzajemnego wsparcia w działaniach zmierzających do osiągnięcia konkretnego celu, wymiany wiedzy i doświadczeń czy też poznawania się w bezpiecznych animowanych warunkach. 
Społeczność może pomóc Ci lepiej pokierować Twoimi działaniami, dając cenne uwagi lub dzieląc się własnymi propozycjami i pomysłami. Może być również nieocenionym wsparciem w tworzeniu treści.
Do jej stworzenia możemy wykorzystać różne narzędzia, takie jak grupy na Facebooku, dedykowane platformy czy aplikacje do komunikacji typu Slack czy Discord. I to właśnie na tej ostatniej się dziś skupimy.

Czym jest Discord?

Discord to komunikator głosowy, który swoją popularność początkowo zyskiwał w środowisku gamingowym. Jednak możliwości zebrane z innych powszechnie znanych komunikatorów internetowych pozwoliły na jego rozwój i platforma w szybkim tempie stała się miejscem do zarządzania gigantycznymi społecznościami. 
Według agencji Business Of Apps miesięczna liczba aktywnych użytkowników od 2017 r. wzrosła o 140%. To absolutny fenomen – wykorzystują go grupy znajomych, traktując jako podstawowy komunikator, firmy przy spotkaniach online, a nawet szkoły przy zdalnej nauce.

  • Przyjazny wizualnie i przejrzysty interfejs.
  • Integracje (np. Twitch, YouTube, Spotify).
  • Płynne działanie, dźwięk i wideo o niskim opóźnieniu.
  • Wszystkie niezbędne funkcje dostępne są bezpłatnie.
  • Stała obserwacja potrzeb społeczności i częste aktualizacje.
     
Rys. 1. Discord podczas Najpiękniejszej Domówki Świata. Źródło: fot. Szymon Aksienionek


Budowanie społeczności – Pol’and’Rock Festival

Discord podczas Najpiękniejszej Domówki Świata, czyli internetowej wersji Pol’and’Rock Festival stał się polem do rozmów oraz dyskusji i zgodnie z zapowiedzią właśnie tam interaktywność z festiwalowiczami była największa – 35 342 wiadomości zostały wysłane przez 3 dni festiwalu. Serwer tętnił życiem od wiadomości, relacji, zdjęć i komentarzy, dzięki czemu udało się zgromadzić aż tak dużą społeczność przed ekranami. Inicjatywa utworzenia serwera to pomysł, który został podsunięty przez jednego z fanów na Facebooku Pol’and’Rock Festival. Dzięki badaniu i monitoringowi internetu...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy