Na czym tak naprawdę polega praca social media managera?

Social Media

Słysząc, że zawodowo zajmuję się mediami społecznościowymi, wiele osób wyobraża sobie moją pracę jako niezwykle lekką, zabawną i niezbyt absorbującą. Z pozoru faktycznie może to tak wyglądać – przecież większość z nas korzysta z Instagrama czy Facebooka, więc cóż trudnego może być w ich obsłudze? Jeśli jednak chcemy, aby komunikacja marki w internecie była spójna, przemyślana i spełniała cele biznesowe, to praca social media managera zdecydowanie wykracza poza „klikanie fejsbuków”. No dobrze, to na czym tak naprawdę polega praca takich osób, jak ja?

Bez strategii ani rusz

Bazą działań w mediach społecznościowych (i nie tylko) jest strategia komunikacji, która stanowi swoistą mapę i pomaga poruszać się tak, aby każdy post czy komentarz spełniały cele biznesowe organizacji.

POLECAMY

To właśnie od uporządkowania strategii powinniśmy zacząć naszą pracę, a to, co jest w niej zapisane, powinno nam przyświecać na co dzień. Oczywiście, wraz z rozwojem firmy i nowymi kierunkami ekspansji, konieczne jest również aktualizowanie strategii komunikacji. Dlatego nie jest to dokument, który stworzymy raz, a potem o nim zapomnimy. Jest to żywy organizm, który zmienia się razem z firmą i pracownikami.

Jakie są kluczowe elementy, które powinna zawierać taka strategia? Należy w niej przede wszystkim zawrzeć cele marketingowe i sprzedażowe (np. zwiększenie rozpoznawalności marki, zatrudnienie nowych pracowników, wzrost sprzedaży produktów o 10% rok do roku itd.). Aby wiedzieć, co robić, najpierw konieczne jest ustalenie, po co w ogóle to robimy.

Niezbędne jest również określenie tzw. buyer person, czyli grupy docelowej naszej komunikacji, analiza konkurencji, wyznaczenie wyr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 5 wydań magazynu "Social Media Manager"
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • ...i wiele więcej!

Przypisy