Audyt wydatków – jak obliczyć ROI z działań w social mediach?
W lipcowym wydaniu czasopisma Social Media Manager polecamy lekturę artykułu pt. "Pokolenie Z kocha content wideo! Jak dotrzeć do młodych odbiorców?". Każda generacja konsumuje treści wideo w odmienny sposób. Dla niektórych filmy w sieci to przede wszystkim źródło wiedzy, a dla innych codzienność oraz sposób na wypełnienie czasu wolnego. Dlaczego dywersyfikacja treści wideo i dobranie odpowiednich kanałów komunikacji są tak ważne? Z tego wydania dowiesz się również, jak wykorzystać media społecznościowe, aby edukować klienta w niszowej branży oraz jak wykorzystać potencjał Instagrama w skutecznej sprzedaży i z jakich narzędzi oraz wskaźników analitycznych warto skorzystać? Piszemy również o możliwościach Spotify i o jego algortymie. Co sprawia, że jest to algortym, który zna Cię najlepiej? Przyjemnej lektury!
JAK UTRZYMAĆ SIĘ W ŚWIADOMOŚCI KLIENTA BEZ KLASYCZNYCH REKLAM SPRZEDAŻOWYCH
Reklamy oddziaływały na potencjalnych klientów już w starożytności – wykuwane w kamieniu, zapisywane na papirusie, wykrzykiwane przez ulicznych handlarzy. Wieki później publikowane w prasie, radiu i telewizji. W końcu zawitały do świata online. Wydawać by się mogło, że tak długa historia komunikatów promocyjnych wymusza na marketerze ciągłe korzystanie z tego wynalazku ludzkości. Czy jednak jest tak na pewno i reklama to dziś element niezbędny do tego, aby dotrzeć do odbiorcy oraz utrzymać się w świadomości klienta?
Według różnych źródeł od 40 do 46% Polaków korzysta z programów do blokowania reklam online. Oznacza to, że niemal połowa internautów nigdy nie zobaczy przygotowanych przez Ciebie reklam sprzedażowych.
No dobrze, a co z pozostałymi odbiorcami? To, że zobaczą oni Twoją kreację, wcale nie oznacza, że będzie ona skuteczna. Współczynnik kliknięć w reklamy internetowe wynosi obecnie zaledwie 0,05%. Przy czym nawet za 40% otwarć reklam odpowiadają dziś… boty. W ten sposób płacisz za reklamę, która tak naprawdę nie dociera do grupy docelowej. Może wobec tego lepiej postawić na kampanie wideo? Pewnie to niezły pomysł – pod warunkiem, że reklama nie będzie trwała dłużej niż 5 sekund. Po tym czasie aż 94% internautów pomija reklamy na YouTube. Zamiast jednak poddać się frustracji, marketerzy szukają sposobów, dzięki którym przekaz reklamowy będzie znacznie bardziej skuteczny. I oczywiście takie sposoby istnieją.
MUZYKA FEAT. MARKI
Zanim przejdziemy do meritum, postaraj się przeczytać bez śpiewania „Przebojowe warzywa Bonduelle”. Udało się? Spróbuj jeszcze z „Dłuższe życie każdej pralki to Calgon”, „Velvet – miękki jak aksamit”. Możemy tak wyliczać bez końca. Jesteśmy przekonani, że wszyscy czytający ten tekst, którzy są przed trzydziestką lub starsi, na pewno przypomnieli sobie teraz kilka reklamowo-muzycznych hitów z lat 90. czy początków XXI wieku. Natomiast ci młodsi pewnie zastanawiają się, „o co w tym wszystkim chodzi?”
Wymienione hasła to reklamowe dżingle bardzo popularne w Polsce w latach 90. Marki korzystały z nich tak często, że większość utkwiła w naszej pamięci na tyle, że nie jesteśmy w stanie przeczytać tych kilku słów bez nadania im charakterystycznej melodii. To pokazuje siłę dźwięków i muzyki, która przez wielu marketerów została niestety zapomniana na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. A szkoda.
Siłę muzyki potwierdzają także dane. Aż 80% Polaków słucha piosenek codziennie, a 75% z nas deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu rozmawia o muzyce z przyjaciółmi i znajomymi. Świadczy to o dużym potencjale zasięgowym w przypadku różnych muzycznych kampanii. Ok, ale jak to się ma do współpracy z markami? Aż 93% osób w wieku 18–24 lat pozytywnie ocenia angażowanie się marek w inicjatywy muzyczne. Niewiele mniejszy wskaźnik dotyczy starszych grup.
Prawie 60% Polaków uważa, że muzyka pozwala odróżnić się marce od konkurencji, a także że firma może poprawić swój wizerunek dzięki zaangażowaniu w projekty muzyczne. Ponadto połowa Polaków czuje, że marki wykorzystujące muzykę w marketingu są im bliższe. Respondenci są bardziej skłonni do zakupu ich usług lub produktów. Muzyka może być świetnym narzędziem marketingowym – nie tylko do budowania świadomości brandu, ale – jak pokazują dane – także do zwiększania sprzedaży.
JAK OPRACOWAĆ LEJEK SPRZEDAŻOWY WEBINARU
Seminaria online są wygodne i bezpieczne dla uczestników, zwłaszcza w czasach, kiedy grozi nam pandemia SARS-CoV-2, a firmy masowo odwołują spotkania offline, wyjazdy i konferencje. Jak jednak sprawić, aby nasze webinary konwertowały? Webinary to nie tylko ułatwienie dla uczestników, ale także dla organizatora. Nie musisz martwić się o kwestie organizacyjne, takie jak wynajęcie sali, przerwy na kawę czy dojazd. Konferencję online zaplanujesz kilkoma kliknięciami, a także zaprosisz na nią ludzi z całej Polski, ba! – nawet z całego świata.
Zawartość dostępna online
Analityka w social mediach
Audyt wydatków – jak obliczyć ROI z działań w social mediach?
Content marketing w social mediach
Muzyka feat. marki – jak stworzyć udaną muzyczną kampanię contentową?
Firma w social mediach
Jak utrzymać się w świadomości klienta bez klasycznych reklam sprzedażowych?
Uwaga, koronawirus! Kilka słów o hitach i kitach w pandemicznej komunikacji marek
Czym nie denerwować fanów w czasie pandemii?
Czego nauczył nas COVID-19 w social mediach?
Jak wykorzystać potencjał Instagrama w skutecznej sprzedaży i z jakich narzędzi oraz wskaźników analitycznych warto skorzystać?
Otwarty dostęp
Jak wykorzystać media społecznościowe, aby edukować klienta w niszowej branży?
Otwarty dostęp
Pokolenie Z kocha content wideo! Jak dotrzeć do młodych odbiorców?
Sprzedaż w social mediach
Jak opracować lejek sprzedażowy webinaru?
Jak kupować wartościowy ruch od marketplace’ów?
Strategie w social mediach
Wpływ social mediów na wyniki wyszukiwania w Google
Algorytm, który zna Cię najlepiej, czyli możliwości Spotify
Wideo marketing
Mierzenie realnego wpływu internetowej reklamy wideo na Twoją markę
Komunikacja w social mediach
Cienka granica między inspiracją a kradzieżą – jak ją wyznaczyć?
Wirtualni asystenci od KODA Bots – case study