Gdzie promować content? Nietypowe kanały dystrybucji treści
Z kwietniowego wydania czasopisma Social Media Marketing dowiesz się, dlaczego Pinterest to jeden z najbardziej niedocenianych kanałów socialmediowych w Polsce, jakie możliwości proponuje i dlaczego warto przyjrzeć się temu kanałowi? Dowiesz się, jaką siłę ma influencer marketing na przykładzie zbiórki Mamy Ginekolog dla WOŚP. Podajemy też nietypowe kanały dystrybucji treści, gdzie można promować content. Przybliżamy temat nowej aplikacji Clubhouse, czym tak naprawdę jest ta aplikacja, jak jej używać i jak ją wykorzystać w biznesie? Sprawdź, jak tworzyć wiecznie zielone treści oraz czy planowanie strategii marketingowej ma sens. Zapraszamy do lektury!
ZROZUMIEĆ RTM
Zbliża się Boże Narodzenie / Nowy Rok / Walentynki, dlatego przygotuj post RTM-owy na tę okazję. Brzmi znajomo? Choć real time marketing na stałe zagościł już w marketingowych strategiach komunikacji, nadal występuje problem z jego zrozumieniem. Pod „mistyczny” RTM często podciągamy wszystkie możliwe okazje – święta, premiery, nietypowe wydarzenia, które z działaniami real time mają niewiele wspólnego. Czym właściwie jest real time marketing i dlaczego zrozumienie go sprawia tyle trudności?
Definicję real time marketingu można zamknąć w trzech prostych słowach: tu i teraz. To marketing, który dzieje się w czasie rzeczywistym i jest odpowiedzią na wydarzenia oraz sytuacje, których nikt nie był w stanie przewidzieć ani zaplanować. Kluczowy jest tutaj oczywiście czas reakcji – żywotność RTM-ów to zazwyczaj dzień, góra dwa, a najlepszym odbiorem cieszą się oczywiście komunikaty, które pojawiły się jako pierwsze. Każdy kolejny – podobny i coraz bardziej wtórny – zazwyczaj przechodzi bez echa, wywołując u odbiorców reakcję: #stare #było.
Drugim istotnym filarem dobrze przygotowanego RTM-a jest dopasowanie sytuacji do marki lub produktu, który chcemy w jej kontekście pokazać. W tym miejscu trzeba uświadomić sobie bardzo ważną rzecz: nie każdy musi robić RTM. Nie trzeba reagować na wszystko, co się dzieje, tylko dlatego, że inne marki reagują. Warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać na wydarzenie, które będziemy w stanie dopasować do naszej oferty. Podciąganie „na siłę” RTM-ów pod produkt, który nie ma z nim nic wspólnego, może przynieść zupełnie odwrotny efekt: zamiast pozytywnie zaskoczyć odbiorców, wywoła u nich zażenowanie i niechęć do marki.
RECYCLING TREŚCI GRAFICZNYCH
Recycling – moda czy wygoda? W przypadku grafiki przede wszystkim to drugie. Wykorzystując wielokrotnie treści graficznie, oszczędzasz czas, przyspieszasz pracę i zmniejszasz koszty. Oczywiście, jest to tylko kilka z wielu korzyści bycia content frendly. Nie obiecuję, że dzięki moim radom uratujesz świat, ale racjonalne wykorzystanie zasobów graficznych niewątpliwie pozwoli rozkwitnąć Twojej komunikacji. Poznaj zatem efektywne metody recyklingu contentu graficznego.
Współczesna komunikacja online w znacznym stopniu opiera się na recyklingu, o czym najlepiej świadczy niesłabnąca popularność memów. Najpopularniejsze z nich to przecież te, które miały już tysiące reinterpretacji. Zauważ, że proces ich tworzenia ma przede wszystkim charakter intelektualny, a nie warsztatowy. To dowodzi naszej tolerancji wielokrotnego odbioru tego samego komunikatu wizualnego. Oczywiście uboga warstwa wizualna musi wówczas kontrastować z wysokim ładunkiem emocjonalnym.
Z kolei na przeciwnym biegunie działań reklamowych mamy (podlegające wielu uporządkowanym regułom i prawom) zjawisko brandingu. Fundamentem dojrzałego myślenia o wizerunku marki jest spójny system identyfikacji wizualnej. Ten opiera się na limitowanych zasadach i zasobach. Logotyp, szablon postów, geometryczne kształty lub symboliczne piktogramy i zdjęcia produktów – są to zawsze ograniczone elementy, jednak przy odpowiedniej strategii redystrybuowania tych środków odbiorca nie odczuje tego faktu.
SOCIALOWE DINOZAURY I NIEMOWLAKI
Już ponad połowa Polaków korzysta z mediów społecznościowych. Patrząc z perspektywy marketera na zaangażowanie użytkowników w sieci, liczba ta będzie rosnąć. Dlaczego? Ponieważ chętnie podążamy za tym, co nowe, za technologią i rozwojem. Większość z nas śledzi trendy, goni za modą – i nie mam tu na myśli wyłącznie sektora fashion. Po prostu chcemy być na czasie, aby to, co robimy i jak się zachowujemy, nie było postrzegane jako zacofanie, zwłaszcza żyjąc w wysoko zaawansowanym technologicznie i rozwiniętym świecie. Taka postawa doskonale odzwierciedla działanie mediów społecznościowych. Jak zatem dynamika ich zmian wpływa na nasze zaangażowanie i funkcjonowanie w świecie social mediów i czy wszystko jest dla wszystkich?
W czasie ostatniej dekady media społecznościowe istotnie przemeblowały nasze funkcjonowanie. Stały się nie tylko miejscem komunikacji, ale i zjawiskiem społeczno-technologiczno-marketingowo-politycznym. Czy to prawda, jak głosi modne powiedzenie, że „jeśli nie ma Cię na Fejsie, to nie istniejesz”? Nie do końca. Social media ciągle się zmieniają, ale wystarczy wykorzystać odpowiedni moment, aby wejść w nowy kanał i wycisnąć z niego jak najwięcej.
Zawartość dostępna online
Content marketing
Gdzie promować content? Nietypowe kanały dystrybucji treści
Zrozumieć RTM, czyli kiedy mamy do czynienia z real time marketingiem?
Zero waste w content marketingu, czyli recykling treści graficznych
Czy każdy Social Media Manager powinien zrobić certyfikaty Facebook Blueprint?
Influencer marketing
Siła influencer marketingu na przykładzie zbiórki Mamy Ginekolog dla WOŚP
Personalizacja instagramowej strategii marketingowej. Jak wykorzystać własne naklejki, gify, fonty, filtry i przewodniki?
Dlaczego Pinterest to jeden z najbardziej niedocenianych kanałów socialmediowych w Polsce?
Sprzedaż w social mediach
O perswazyjnych treściach w social mediach
Strategie w social mediach
Tworzenie i optymalizacja strategii marketingowej w social mediach
Planowanie strategii marketingowej – czy to ma sens?
Komunikacja w social mediach
W służbie budowania marki
Socialowe dinozaury i niemowlaki – czy każde media społecznościowe są dla Ciebie dobre?
Pokaż język w socialach!
Evergreen, czyli jak tworzyć wiecznie zielone treści?
Clubhouse – nowa aplikacja tylko dla wybranych
#InstaArtist – czyli co twórcy wizualni powinni wiedzieć o social mediach?